Rodzina Kanderów: Księżycowa dziewczyna. Rok 1946 (1/12)

Rodzina Kanderów: Księżycowa dziewczyna. Rok 1946 (1/12)

7.3/10
serial obyczajowy Polska 1988   od 12 lat
Występują:Marek Kalita, Tadeusz Madeja, Tomasz Budyta, Krystyna Kołodziejczyk-Szyszko
Reżyseria:Zbigniew Chmielewski
W skrócie:Wiosna 1946 r. Trwa walka polityczna przed zbliżającym się referendum. Waleczek, sekretarz organizacji partyjnej w KWK 'Jedność' w Rudzie Śląskiej, organizuje wyjazd na masówkę.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Perypetie śląskiej rodziny tuż po II wojnie światowej. Kanderowie pozostają wierni tradycyjnemu, patriarchalnemu modelowi rodziny. Podobnie jak ich przodkowie żyją dzięki pracy w kopalni. Kiedy w mieście pojawiają się przybysze z innych stron Polski, w rodzinie dochodzi do przełomu. Styl bycia i wyznawane zasady życia przyjezdnych są znacznie swobodniejsze. Powoduje to ostre konflikty między mieszkańcami Czarnego Śląska a ludnością napływową.

W tym odcinku

Wiosna 1946 r. Trwa walka polityczna przed zbliżającym się referendum. Waleczek, sekretarz organizacji partyjnej w KWK "Jedność" w Rudzie Śląskiej, organizuje wyjazd na masówkę. Rodzina Kanderów niechętnie odnosi się do natarczywej, komunistycznej agitacji. Manek w ogóle nie miesza się do polityki, zaś należący do PPS Wojtek negatywnie ocenia rozwój wydarzeń w kraju. Tymczasem masówka kończy się tragicznie - Waleczek ginie od kuli skrytobójcy.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)