Przypadek Pekosińskiego

Przypadek Pekosińskiego

6.8/10 6.5/10
FILM BIOGRAFICZNY Polska 1993   od 16 lat
Występują:Bronisław Pekosiński, Maria Klejdysz, Anna Seniuk, Franciszek Trzeciak
Reżyseria:Grzegorz Królikiewicz
W skrócie:Pekosiński to sparaliżowany po wylewie alkoholik. Nie wiadomo, kiedy i gdzie się urodził. Wszystko w jego życiu zostało sfabrykowane.
Nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni paradokumentalny eksperyment Grzegorza Królikiewicza: polskie losy na przykładzie autentycznej biografii - wojennego sieroty o przybranym nazwisku, wbrew przeciwnościom losu zachowującego swą godność. Dla wytrwałych, ale warto wytrwać.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Bronisław Pekosiński urodził się podczas wojny w niemieckim obozie. Matka przerzuciła go przez druty. Chłopiec doznał wtedy urazu kręgosłupa i został okaleczony na całe życie. Wychowywał się w sierocińcach. Stworzono mu sztuczną tożsamość. Nieznana była jego data urodzenia, więc w dokumenty wpisano mu symboliczną datę rozpoczęcia wojny: 1 września 1939 roku. Jego nazwisko również zostało wymyślone: utworzono je od skrótu PEKOS - Polskiego Komitetu Opieki Społecznej. Reżyser spotyka Pekosińskiego jako mężczyznę po pięćdziesiątce. Bohater jest człowiekiem schorowanym, kalekim, alkoholikiem i degeneratem. Nie ma dla niego miejsca w społeczeństwie. Walczyły o niego zawzięcie Kościół katolicki i partia komunistyczna, która chciała wychowanego przez państwo sierotę wykorzystać do celów propagandowych. Pekosiński, zdolny szachista, gra w filmie samego siebie. Rekonstruuje swoją biografię. Film przekracza granicę między fabułą a dokumentem. Został nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni oraz Nagrodą Specjalną w Karlowych Warach.

Nagrody

Złote Lwy - Gdynia

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)