Przyczajony tygrys, ukryty smok

6.9/10 7.8/10

(Wo hu cang long)

FILM PRZYGODOWY Tajwan/Chiny/USA/Hongkong 2000   od 16 lat
Występują:Chow Yun-Fat, Ziyi Zhang, Chang Chen, Michelle Yeoh
Reżyseria:Ang Lee
W skrócie:W poszukiwaniu miecza.
Wielki triumf Anga Lee jako twórcy baśniowej opowieści o mistrzu walk wschodnich poszukującego skradzionego mu miecza. Plus brawurowe pojedynki kung-fu i równie porywające efekty specjalne. Setki nagród i wyróżnień, w tym Oscar dla filmu zagranicznego i trzy inne nagrody Akademii z dziesięciu nominacji. Koniecznie!
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Chiny za panowania dynastii Qing. Legendarny wojownik Li Mu Bai (Chow Yun-Fat) jest zmęczony rycerskim rzemiosłem i zrezygnowany, ponieważ nie udało mu się zemścić na zabójcy swojego dawnego nauczyciela. Postanawia wycofać się z czynnej działalności. Chce podarować swój legendarny miecz - zwany Zielonym Przeznaczeniem - panu Te (Lung Sihung), którego darzy ogromnym szacunkiem. Prosi Yu Shu Lien (Michelle Yeoh), która skrycie go kocha, by w jego imieniu zawiozła broń do Pekinu. On także jest w niej zakochany, choć nie ma odwagi jej o tym powiedzieć. Kobieta, choć nie popiera jego decyzji, podejmuje się tej misji i wkrótce dostarcza miecz panu Te. Wkrótce jednak cenne ostrze zostaje skradzione nowemu właścicielowi. Li Mu Bai wraz z Yu Shu Lien postanawiają odnaleźć złodzieja. Trop wiedzie ich do arystokratki Jen Yu (Ziyi Zhang), córki wpływowego urzędnika, która potajemnie ćwiczy sztuki walki. Trenuje ją Nefrytowa Lisica (Pei-pei Cheng), która podstępnie zamordowała nauczyciela Li Mu Bai. Niebawem wojownik i jego przyjaciółka ruszają za Jen, która uciekła z Pekinu, by uniknąć małżeństwa z wybranym dla niej mężczyzną, gdyż jest zakochana w bandycie Lo (Chang Chen). Film otrzymał dziesięć nominacji do Oscara, a został uhonorowany czterema statuetkami - dla najlepszego filmu zagranicznego, za zdjęcia, muzykę i scenografię. Nagrodzono go także dwoma Złotymi Globami - dla najlepszego filmu zagranicznego i za reżyserię.

Nagrody

Oscar - zdjęcia, Oscar - scenografia, Oscar - muzyka oryginalna, Oscar - film nieanglojęzyczny, Złoty Glob - reżyser, Złoty Glob - film zagraniczny

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)