Proch, zdrada i spisek (2-ost.)

Proch, zdrada i spisek (2-ost.)

(Gunpowder, Treason & Plot)

DRAMAT HISTORYCZNY Wielka Brytania 2004   od 12 lat
Występują:Robert Carlyle, Clémence Poésy, Catherine McCormack, Tadeusz Pasternak
Reżyseria:Gillies MacKinnon
W skrócie:8 lutego 1587 roku szkocka królowa Maria Stuart zostaje ścięta na zamku w Fotheringhay. Jej syn, Jakub I, rządzący krajem od 1581 roku, wciąż walczy z opozycją. Jego celem jest tron Anglii.
Clemence Poesy i Robert Carlyle jako Maria, królowa Szkotów i jej syn James I: krwawy rozdział z historii. Szkoda, że ukazany poniżej oczekiwań - histerycznie i z dala od faktów.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Rok 1561. Po śmierci matki 18-letnia królowa Maria Stuart (Clémence Poésy) powraca z wygnania z Francji do Szkocji, by odzyskać swoje dziedzictwo. Kraj jest jednak rozdarty konfliktem religijnym między katolikami a protestantami. Na czele protestantów stoi przyrodni brat Marii, lord James Stuart (Steven Duffy). Obiecuje on pomóc siostrze w zaprowadzeniu porządku w kraju. Królowej - żarliwej katoliczce - udaje się pozyskać sojuszników wśród współwyznawców - członków rodu Huntly. Stopniowo Maria zdobywa uznanie w oczach swoich podwładnych. Elżbieta (Catherine McCormack) musi szukać nowego sposobu, żeby pokonać kuzynkę... Dwuczęściowy film opowiada o zmaganiach pomiędzy Szkocją a Anglią w drugiej połowie XVI wieku. Ukazuje również wydarzenia, które doprowadziły do tzw. spisku prochowego, zawiązanego w 1605 roku przez angielskich katolików w celu wysadzenia parlamentu wraz z Jakubem I i posłami oraz przejęcia władzy.

8 lutego 1587 roku szkocka królowa Maria Stuart (Clémence Poésy) za zdradę stanu zostaje ścięta na zamku w Fotheringhay. Tymczasem jej syn, Jakub I (Robert Carlyle), rządzący samodzielnie krajem już od 1581 roku, wciąż musi walczyć z silną opozycją. Jego głównym celem pozostaje natomiast wstąpienie na tron Anglii po bezpotomnej śmierci Elżbiety I (Catherine McCormack). Determinacja władcy jest ogromna, mimo jawnego sprzeciwu Anglików wobec jego kandydatury. Ostatecznie w lipcu 1603 roku Jakub I zostaje królem Anglii. Poddani katoliccy liczą, że pod jego rządami pokonają protestantów. Gdy ich nadzieje okazują się płonne, zawiązują tzw. spisek prochowy. 5 listopada 1605 roku dochodzi do zamachu na króla.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)