Proch, zdrada i spisek (1/2)

Proch, zdrada i spisek (1/2)

(Gunpowder, Treason & Plot)

DRAMAT HISTORYCZNY Wielka Brytania 2004   od 12 lat
Występują:Robert Carlyle, Clémence Poésy, Catherine McCormack, Tadeusz Pasternak
Reżyseria:Gillies MacKinnon
W skrócie:Rok 1561. 18-letnia Maria Stuart wraca z wygnania z Francji do Szkocji, by odzyskać dziedzictwo. Kraj jest rozdarty konfliktem religijnym. Elżbieta, królowa Anglii, chce pozbyć się Marii.
Clemence Poesy i Robert Carlyle jako Maria, królowa Szkotów i jej syn James I: krwawy rozdział z historii. Szkoda, że ukazany poniżej oczekiwań - histerycznie i z dala od faktów.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Rok 1561. Po śmierci matki 18-letnia królowa Maria Stuart (Clémence Poésy) powraca z wygnania z Francji do Szkocji, by odzyskać swoje dziedzictwo. Kraj jest jednak rozdarty konfliktem religijnym między katolikami a protestantami. Na czele protestantów stoi przyrodni brat Marii, lord James Stuart (Steven Duffy). Obiecuje on pomóc siostrze w zaprowadzeniu porządku w kraju. Królowej - żarliwej katoliczce - udaje się pozyskać sojuszników wśród współwyznawców - członków rodu Huntly. Stopniowo Maria zdobywa uznanie w oczach swoich podwładnych. Elżbieta (Catherine McCormack) musi szukać nowego sposobu, żeby pokonać kuzynkę... Dwuczęściowy film opowiada o zmaganiach pomiędzy Szkocją a Anglią w drugiej połowie XVI wieku. Ukazuje również wydarzenia, które doprowadziły do tzw. spisku prochowego, zawiązanego w 1605 roku przez angielskich katolików w celu wysadzenia parlamentu wraz z Jakubem I i posłami oraz przejęcia władzy.

Rok 1561. Po śmierci matki 18-letnia królowa Maria Stuart (Clémence Poésy) wraca z wygnania z Francji do Szkocji, by odzyskać swoje dziedzictwo. Kraj jest jednak rozdarty konfliktem religijnym. Na czele protestantów stoi przyrodni brat Marii, lord James Stuart (Steven Duffy). Obiecuje on pomóc siostrze w zaprowadzeniu porządku w kraju. Królowej - żarliwej katoliczce - udaje się pozyskać sojuszników wśród współwyznawców, członków rodu Huntly. Stopniowo Maria zdobywa uznanie w oczach podwładnych. Zasiadająca na tronie Anglii Elżbieta I (Catherine McCormack) jest świadoma, że wzrastająca popularność szkockiej kuzynki, prawowitej dziedziczki korony Imperium, może zagrozić jej pozycji. Potężna królowa chwyta się kolejnych sposobów na pozbycie się Marii.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)