Pożegnanie z Afryką

7.2/10

(Out of Africa)

MELODRAMAT USA 1985   od 12 lat
Występują:Meryl Streep, Klaus Maria Brandauer, Robert Redford, Michael Kitchen
Reżyseria:Sydney Pollack
W skrócie:Karen wyjeżdża do Kenii, gdzie ma wyjść za mąż za Brora Blixena. Ma on farmę w Afryce. Karen poznaje Denysa Finch Hattona.
Adaptacja prozy Karen Blixen na siedem Oscarów: egzotyczna sceneria, wielka namiętność, Meryl Streep i Robert Redford, a i tak show kradnie Klaus Maria Brandauer. Tym bardziej warto.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Rok 1914. Karen (Meryl Streep) wyjeżdża do Kenii, gdzie ma wyjść za mąż za swojego przyjaciela barona Brora Blixena (Klaus Maria Brandauer). Mężczyzna jest właścicielem farmy w Afryce, na której oboje planują zamieszkać. Po ślubie chcą się zająć hodowlą bydła, jednak Bror bez wiedzy Karen zmienia plany i postanawia założyć plantację kawy. Zawarte z rozsądku małżeństwo nie jest szczęśliwe. Bror spędza wiele czasu na polowaniach. Karen czuje się samotna. Na farmie odwiedzają ją poznani w Kenii myśliwi Berkeley Cole (Michael Kitchen) i Denys Finch Hatton (Robert Redford). Podczas wspólnej kolacji Karen zabawia ich opowieściami. Zafascynowany nimi Denys ofiarowuje kobiecie pióro i proponuje, by spisywała te historie. Karen szybko zaprzyjaźnia się z Finch Hattonem. Znajomość przeradza się w romans. Bror wyprowadza się z domu, jednak Denys - samotnik z natury - tylko pozornie zajmuje w nim jego miejsce. Zostawia na farmie swoje rzeczy, ale nie decyduje się na małżeństwo. Spokój życia w Kenii przerywają w międzyczasie pierwsza wojna światowa, choroba Karen i związany z nią wyjazd do rodzinnej Danii oraz rozstanie z mężem. Jednak dopiero pożar na farmie i będące jego konsekwencją bankructwo stawiają pod znakiem zapytania jej dalszy pobyt w Afryce. Scenariusz powstał na podstawie powieści Karen Blixen, jej listów oraz biografii. Film nagrodzono siedmioma Oscarami, w tym za reżyserię, zdjęcia, muzykę i scenariusz.

Nagrody

Oscar - najlepsza muzyka, Oscar - najlepszy film, Oscar - scenariusz adaptowany, Oscar - scenografia, Oscar - dźwięk, Oscar - reżyseria, Oscar - zdjęcia, Złoty Glob

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)