Poszukiwacze historii (89)

serial dokumentalny Polska 2018   od 12 lat
W skrócie:Po śmierci króla Jana III Sobieskiego Rzeczpospolita była już cieniem dawnej świetności. Wojny doprowadziły państwo do ruiny. Dzięki wpływom i pieniądzom tron objął August II Mocny.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
wtorek, 3 listopada
za 3 dni
13:00 Polsat Doku

Opis

Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby. W tym sezonie znajdą wóz pancerny Panhard i odwiedzą bieszczadzkie ostępy, próbując odnaleźć ślady burzliwych walk armii rosyjskiej i austriackiej w okresie I wojny światowej. Odkryją też tajemnice koszar 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie i przeprowadzą eksplorację na niemieckim poligonie lotnictwa bombowego w poszukiwaniu bomby betonowej.

W tym odcinku

Po śmierci króla Jana III Sobieskiego Rzeczpospolita była już jedynie cieniem dawnej świetności. Ciągłe wojny doprowadziły państwo do ruiny. Doszło do całkowitego upadku władzy i autorytetu państwa. I tak, dzięki wpływom i pieniądzom tron objął elektor saksoński August II Mocny Sas. Sasi na tronie polskim wciągnęli Rzeczpospolitą w wojny, które w ostateczności spowodowały jej upadek. Jedną z nich była III wojna północna, konflikt między Szwecją a Rosją, który toczył się głównie na obszarze Rzeczpospolitej. W tym odcinku twórcy opowiedzą o jednym z największych starć tej wojny - bitwą pod Kaliszem. Widzowie dowiedzą się, jakie znaleziska zachowała ziemia.

Zobacz także