Poszukiwacze historii (67)

serial dokumentalny Polska 2017   od 12 lat
W skrócie:Olaf Popkiewicz i Sebastian Witkowski wybrali się do Chełmna. Dzięki pomocy przyjaciół ze stowarzyszenia 'Twierdza Chełmno' udało im się zdobyć pozwolenie na wejście i przeszukanie dawnych koszar.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Archeolog i poszukiwacz skarbów, wspomagani przez specjalistów, m.in. płetwonurków i historyków, ruszają w Polskę na poszukiwania reliktów przeszłości. Skarby, militaria, ślady burzliwych dziejów nadwiślańskiej krainy nie stanowią dla nich tajemnicy. Pasjonaci historii opowiedzą m.in. o wydarzeniach związanych z pierwszą i drugą wojną światową oraz okresem napoleońskim. Indiana Jones mógłby się od nich wiele nauczyć!

W tym odcinku

Tym razem Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wybrali się do Chełmna. Dzięki pomocy przyjaciół ze stowarzyszenia "Twierdza Chełmno" udało im się zdobyć pozwolenie na wejście i przeszukanie dawnych koszar wojskowych, w których przed wojną stacjonował 8 Pułk Strzelców Konnych, czyli formacja o działalności wykraczającej nieco poza obronność. Żołnierze 8 PSK byli niekwestionowanymi mistrzami na zawodach broni jezdnych, posiadali spółdzielnię wybijającą własne monety i brali czynny udział w zwalczaniu analfabetyzmu. Widzowie przekonają się jakie pamiątki po 8 PSK udało się wykopać oraz jakie inne skarby kryją koszary w Chełmnie.

Zobacz także