Popielec: Dymy (4)

7.7/10
serial obyczajowy Polska 1982   od 12 lat
Występują:Tomasz Dedek, Bożena Adamek, Alicja Jachiewicz, Mirosław Skupiń
Reżyseria:Ryszard Ber
W skrócie:Siwek chce wydać Józusia i Półpanka Niemcom. W tym celu zwabia ich do Płonków, ale w czasie obławy udaje im się uciec. Hitlerowcy zabijają Mateusza, gwałcą i mordują Leonkę, a ich dom palą.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Życie mieszkańców pewnej polskiej wsi podczas okupacji. Obraz zawiera wiele brutalnych i pełnych erotyzmu scen. Przedstawiony jest dosyć jednostronny, negatywny wizerunek chłopów. Ludność wiejska jest tu wręcz posądzona o brak wyższych uczuć czy ideałów. Próba pokazania legend o ludowym patriotyzmie w alternatywny sposób, pozbawiony patetycznej wymowy. Mamy tu np. odrzucenie stereotypów o wojennym bohaterstwie, braterstwie i poświęceniu.

W tym odcinku

Siwek (Piotr Grabowski) zwabia Józusia i Półpanka do domu Płonków. Zmierza wydać ich Niemcom. Mimo jego starań obu mężczyznom udaje się uciec z obławy. Rozwścieczeni żołnierze niemieccy w akcie zemsty zabijają Mateusza, gwałcą i mordują Leonkę, a ich dom puszczają z dymem. Półpanek domyśla się, kto ich zdradził. Nocą wspólnie z Józusiem idzie do tartaku. Tam dochodzi do walki, w której ginie.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)