Polskie igrzyska: Seul 1988 (3)

serial dokumentalny   b.o.
W skrócie:XXIV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1988 roku w Seulu. Polscy zawodnicy zdobyli podczas tej imprezy szesnaście medali. Złoto wywalczyli judoka Waldemar Legień i zapaśnik Andrzej Wroński.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorzy cyklu przywołują historię minionych igrzysk olimpijskich i spektakularnych zwycięstw polskich sportowców, uczestników owych olimpiad. Usłyszymy wspomnienia polskich medalistów i będziemy mieli okazję zobaczyć archiwalne zdjęcia ze zbiorów Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Na początek twórcy programu prezentują historię igrzysk olimpijskich sprzed I wojny światowej oraz igrzyska w Los Angeles w 1932 roku, na których Janusz Kusociński ustanowił nowy rekord olimpijski w biegu na 10 kilometrów, zdobywając tym samym złoty medal. Po II wojnie światowej kondycja polskiego sportu mocno podupadła. Dlatego też kolejne medale, dwadzieścia jeden, Polacy zdobyli już na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku. Triumfowali wówczas m.in. Zdzisław Krzyszkowiak, Kazimierz Paździor i Józef Szmidt. Cztery lata później w Tokio ekipa polska zdobyła 23 medale. Polacy uczestniczyli też w igrzyskach w Monachium w 1972 roku, kiedy palestyńscy terroryści napadli na reprezentację Izraela. W programie zaprezentowano też historię polskich zwycięstw na olimpiadzie w Montrealu w 1976 roku.

W tym odcinku

XXIV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1988 roku w Seulu. Polscy zawodnicy zdobyli podczas tej imprezy 16 medali - 2 złote, 5 srebrnych i 9 brązowych. Krążki z najcenniejszego kruszcu wywalczyli judoka Waldemar Legień i zapaśnik Andrzej Wroński. Olimpiada w Korei Południowej była także bardzo udana dla boksera Andrzeja Gołoty, który zdobył brązowy medal.

Zobacz także