x

Polskie igrzyska: Moskwa 1980 (1)

serial dokumentalny   b.o.
W skrócie:Igrzyska olimpijskie w Moskwie z 1980 roku okazały się rekordowe pod względem liczby medali, jakie zdobyli polscy sportowcy. Mogli się oni poszczycić aż 32 krążkami.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorzy cyklu przywołują historię minionych igrzysk olimpijskich i spektakularnych zwycięstw polskich sportowców, uczestników owych olimpiad. Usłyszymy wspomnienia polskich medalistów i będziemy mieli okazję zobaczyć archiwalne zdjęcia ze zbiorów Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Na początek twórcy programu prezentują historię igrzysk olimpijskich sprzed I wojny światowej oraz igrzyska w Los Angeles w 1932 roku, na których Janusz Kusociński ustanowił nowy rekord olimpijski w biegu na 10 kilometrów, zdobywając tym samym złoty medal. Po II wojnie światowej kondycja polskiego sportu mocno podupadła. Dlatego też kolejne medale, dwadzieścia jeden, Polacy zdobyli już na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku. Triumfowali wówczas m.in. Zdzisław Krzyszkowiak, Kazimierz Paździor i Józef Szmidt. Cztery lata później w Tokio ekipa polska zdobyła 23 medale. Polacy uczestniczyli też w igrzyskach w Monachium w 1972 roku, kiedy palestyńscy terroryści napadli na reprezentację Izraela. W programie zaprezentowano też historię polskich zwycięstw na olimpiadzie w Montrealu w 1976 roku.

W tym odcinku

Igrzyska olimpijskie w Moskwie odbyły się w dniach 19 lipca - 3 sierpnia 1980 roku. Są jak dotąd rekordowe pod względem liczby medali, jakie zdobyli na olimpiadzie polscy sportowcy. Nasi zawodnicy przywieźli ze stolicy Rosji aż 32 krążki - 3 złote, 14 srebrnych i 15 brązowych. Niezwykle udany był dla Polaków konkurs skoku o tyczce, który wygrał Władysław Kozakiewicz, a drugie miejsce zajął Tadeusz Ślusarski. Ten pierwszy po oddaniu zwycięskiego skoku pokazał zgromadzonej na stadionie publiczności słynny gest, który został nazwany jego nazwiskiem.