Polskie drogi: W obronie własnej (11-ost.)

Polskie drogi

odc. 11-ost.: W obronie własnej

7.5/10
serial wojenny Polska 1977   od 12 lat
Występują:Henryk Talar, Karol Strasburger, Monika Goździk, Kazimierz Kaczor
Reżyseria:Janusz Morgenstern
W skrócie:Przedwiośnie 1943 r. Władysław Niwiński szkoli oddziały GL. Marta zostaje żoną Władysława. Wkrótce zachodzi w ciążę. Wybucha powstanie w warszawskim getcie. Leon Kuraś wciąż szuka Bożenki.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Jeden z najpopularniejszych polskich seriali lat 70. i 80. XX w. Opowiada o życiu codziennym Polaków pod okupacją hitlerowską. Jego główni bohaterowie to porucznik Władysław Niwiński (Karol Strasburger) oraz przebiegły Leon Kuraś (Kazimierz Kaczor). W 1978 r. Janusz Morgenstern oraz Kazimierz Kaczor otrzymali za serial Złote Ekrany. Ponadto na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie reżyser zdobył Grand Prix, Kazimierz Kaczor i Włodzimierz Boruński (odtwórca roli Sommera, właściciela kamienicy Niwińskich) zostali laureatami nagrody aktorskiej, zaś Andrzej Kurylewicz zdobył nagrodę jury za muzykę.

W tym odcinku

Przedwiośnie 1943 roku. Władysław Niwiński szkoli w Warszawie oddziały GL. Poznana na Zamojszczyźnie Marta zostaje dziewczyną Władysława i wkrótce młodzi pobierają się. Wybucha powstanie w warszawskim getcie. Władek zostaje ciężko ranny podczas jednej z akcji. Marta, która jest w ciąży, opiekuje się małżonkiem. Dzięki jej czujności Władek uchodzi z życiem, kiedy w szpitalu pojawiają się Niemcy. Leon Kuraś wciąż szuka Bożenki. W tym celu kontaktuje się nawet z gestapowcem Emilem Michankiem. Wkrótce żołnierze podziemia zabijają Emila za kolaborację. Kuraś zostaje oskarżony o zabicie funkcjonariusza tajnej policji i aresztowany. W zamian za adres Niwińskiego Niemcy obiecują mu pomóc w odnalezieniu córki. Kurasia rozpoznaje Johan Heimann, który pod postacią inkasenta Nowaczyka siedział w więzieniu, by rozpracować w ten sposób polską siatkę konspiracyjną. W zamian za wydanie Niwińskiego obiecuje on Kurasiowi wolność. Torturowany więzień wciąż jednak milczy. Urszula dostaje przesyłkę zawierającą poplamioną krwią bieliznę męża. Jego nazwisko znajduje się na liście skazanych na rozstrzelanie.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także