Polskie drogi: Himmlerland (10/11)

Polskie drogi

odc. 10/11: Himmlerland

serial wojenny Polska 1977   od 12 lat
Występują:Monika Goździk, Karol Strasburger, Maciej Staniewicz, Kazimierz Kaczor
Reżyseria:Janusz Morgenstern
W skrócie:Jesień 1942 roku. Trwa pacyfikacja i wysiedlanie mieszkańców Zamojszczyzny. Oddziały Gwardii Ludowej, Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej podejmują walkę. Ginie Sylwek.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Jeden z najpopularniejszych polskich seriali lat 70. i 80. XX w. Opowiada o życiu codziennym Polaków pod okupacją hitlerowską. Jego główni bohaterowie to porucznik Władysław Niwiński (Karol Strasburger) oraz przebiegły Leon Kuraś (Kazimierz Kaczor). W 1978 r. Janusz Morgenstern oraz Kazimierz Kaczor otrzymali za serial Złote Ekrany. Ponadto na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie reżyser zdobył Grand Prix, Kazimierz Kaczor i Włodzimierz Boruński (odtwórca roli Sommera, właściciela kamienicy Niwińskich) zostali laureatami nagrody aktorskiej, zaś Andrzej Kurylewicz zdobył nagrodę jury za muzykę.

W tym odcinku

Jesień 1942 roku. Trwa pacyfikacja i wysiedlanie mieszkańców Zamojszczyzny. Oddziały Gwardii Ludowej, Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej szykują się do odwetu na hitlerowcach. W jednej z walk ginie Sylwek - dowódca oddziału. Nowym dowodzącym zostaje Władek Niwiński. Planuje on odbicie więźniów z posterunku żandarmerii. Wśród nich znajduje się Marta, łączniczka z Warszawy. Kuraś boi się o przybraną córkę - Noemi, która przybrała teraz imię Bożenka. O tymczasową opiekę nad małą prosi siostry szarytki. Dziewczynka oraz pozostałe dzieci z ochronki zostają wywiezione do Niemiec, by tam zamieszkać z rodzinami niemieckimi. Kuraś ma od tej pory tylko jeden cel w życiu - odnaleźć swoją córkę. Partyzanci ukryci w lesie witają Nowy Rok 1943.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także