x

Polskie 100 lat: Przewrót majowy

FILM DOKUMENTALNY Polska   od 12 lat
Reżyseria:Maciej Dancewicz
W skrócie:Od odzyskania niepodległości rządy w II RP zmieniały się kilkanaście razy. Po upadku rady ministrów pod przywództwem Skrzyńskiego w maju 1926 r. podjęto dziewięć prób powołania gabinetu.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Na początku XX wieku minęło ponad 100 lat od czasu, gdy Polska utraciła Niepodległość. Kilkakrotnie podejmowano walkę zbrojną, by doprowadzić do odrodzenia Rzeczpospolitej. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku zaczęły kształtować się nowoczesne ruchy ideowe, które stały się fundamentem polskiego życia politycznego: ruch socjalistyczny, narodowy, ludowy oraz chrześcijańsko-demokratyczny. Działacze wywodzili się z młodej inteligencji i nie zgadzali się na bierność wobec zaborców. W kierownictwie Polskiej Partii Socjalistycznej na czoło wysunął się Józef Piłsudski. Przywódcą tajnej Ligi Narodowej został Roman Dmowski. W działaniach wielu Polaków dominowała idea pracy organicznej, której celem był rozwój gospodarczy i likwidacja zacofania cywilizacyjnego. Jej zwolennicy byli zdecydowani trwać przy polskości, ale rezygnowali z walki o suwerenność.

Od odzyskania niepodległości rządy w II RP zmieniały się kilkanaście razy. Po upadku rady ministrów pod przywództwem Aleksandra Skrzyńskiego na początku maja 1926 roku podjęto aż dziewięć prób powołania nowego gabinetu. Państwo stało przed widmem paraliżu i bezprawia. Duża część społeczeństwa i korpusu oficerskiego zniesmaczona przepychankami partii politycznych, które uniemożliwiały sprawną pracę rządu i parlamentu, oczekiwała od Józefa Piłsudskiego podjęcia stanowczych działań. Tak też się stało. Wieczorem 12 maja marszałek rozpoczął siłowe przejmowanie władzy. Kilkanaście godzin później w Warszawie rząd i prezydent Stanisław Wojciechowski podali się do dymisji. Przewrót majowy był jednym z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń w historii całego międzywojennego dwudziestolecia.