x
Polowania na nazistów: Kurt Lischka (6)

Polowania na nazistów: Kurt Lischka (6)

(Nazi Hunters: Kurt Lischka)

serial dokumentalny Kanada/Brazylia 2010   od 12 lat
W skrócie:Portret Kurta Lischki, szefa paryskiego Gestapo, odpowiedzialnego za eksterminację 73 tysięcy francuskich Żydów. Przez wiele lat żył spokojnie w RFN, pracując jako sędzia.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Fascynujący serial ukazujący techniki stosowane przez agentów Mossadu, mające na celu schwytanie nazistów odpowiedzialnych podczas II wojny światowej za eksterminację ludności żydowskiej. Autorzy dokumentu prezentują metody działania wywiadu, ukazują również historie ofiar, przedstawiają jak w powojennym chaosie odpowiedzialni za śmierć setek tysięcy ludzi niemieccy żołnierze potrafili - dzięki pomocy sojuszników i z udziałem kościoła katolickiego - uciec do krajów Ameryki Południowej i pozostawać w ukryciu przez wiele lat. O powojennym polowaniu na nazistów opowiadają historycy i eksperci zajmujący się tą tematyką, ale także bezpośredni świadkowie tych wydarzeń - izraelscy "łowcy nazistów", którzy po raz pierwszy wystąpili publicznie przed kamerami i opowiedzieli o szerzej nieznanych wcześniej faktach, min. o tym, że Mossad zanim pojmał Josefa Mengele znał dokładnie miejsce jego pobytu, ale powstrzymał się od jego schwytania, aby nie narazić na niepowodzenie operacji zatrzymania Adolfa Eichmanna.

W tym odcinku

Portret Kurta Lischki, szefa paryskiego Gestapo. Człowiek ten podczas II wojny światowej był współodpowiedzialny za eksterminację 73 tysięcy francuskich Żydów i liczne represje wobec "wrogów Rzeszy" w okupowanej Francji. Po zakończeniu działań wojennych nie został osądzony, co więcej, przez wiele lat żył spokojnie w RFN. Po wielu latach dochodzenia skazano go w 1980 roku na dziesięć lat pozbawienia wolności za zbrodnie ludobójstwa.