Polacy światu: Jerzy Walerian Skolimowski
| W skrócie: | Cykl przedstawiający niesamowite historie polskich emigrantów. Ludzie ci przysłużyli się do rozwoju cywilizacji. Każda z etiud przybliży sylwetkę innego naukowca czy artysty. |
|---|
Oglądaj w telewizji
| Data | Godzina | Stacja |
| nie znaleziono żadnej emisji | ||
Opis
Cykl przedstawiający niesamowite historie polskich emigrantów. Ludzie ci przysłużyli się do rozwoju cywilizacji, a ich prace i odkrycia naukowe były krokami milowymi w takich dziedzinach jak medycyna, inżynieria, biologia, chemia czy fizyka. Każda z etiud filmowych przybliży sylwetkę innego naukowca czy artysty, który mimo oddalenia od Polski i służenia innym narodom, nie zapomniał o swoim kraju. Wśród nich znajdują się m.in. Maria Skłodowska-Curie oraz Ludwik Wertenstein.
W tym odcinku
Jerzy Walerian Skolimowski (1907 - 1985) to niezwykła postać. Wioślarz, sternik i trzykrotny olimpijczyk. Podczas letnich igrzysk olimpijskich w Los Angeles zdobył medale srebrny i brązowy. W 1934 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1941 roku pracował jako asystent na uniwersytecie dla żołnierzy polskich w Winterthur. Po zakończeniu wojny emigrował do Anglii. W latach 1944-1945 pracował jako współautor nad projektem Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino.
Zobacz także
- Polacy światu: Antoni Durski - cykl dokumentalny - poniedziałek, 6 kwietnia 13:15
- Polacy światu: Wacław Olszak - cykl dokumentalny - wtorek, 7 kwietnia 19:20
- Polacy światu: Stanisława Dowgiałłówna - cykl dokumentalny - środa, 8 kwietnia 19:20
- Polacy światu: Florenty Orzeszko - cykl dokumentalny - czwartek, 9 kwietnia 19:20
- Polacy światu: Joachim Midowicz - cykl dokumentalny - piątek, 10 kwietnia 19:20
- Polacy światu: Maria Zakrzewska - cykl dokumentalny - poniedziałek, 13 kwietnia 19:20
- Polacy światu: Jadwiga Olszewska - cykl dokumentalny - wtorek, 14 kwietnia 19:20
- Polacy światu: Edward Landowski - cykl dokumentalny - środa, 15 kwietnia 19:20 i 1 późniejsza emisja
- Polacy światu: Jadwiga Michalska-Picado - cykl dokumentalny - czwartek, 16 kwietnia 19:20
- Polacy światu: Ludwik Hirszfeld - cykl dokumentalny - piątek, 17 kwietnia 19:20