Pokolenie X: Świat to za mało: Alternatywne, czyli masowe (1)

(X: The Generation That Changed the World: Alternative Goes Mainstream)

serial dokumentalny USA 2016   od 12 lat
W skrócie:Dokument pokazuje, jak narodziła się wrażliwość pokolenia X. Przedstawia wydarzenia, które ukształtowały miliony ludzi urodzonych w latach 1961-1981.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Często nazywani outsiderami, poszukujący sensu własnej egzystencji, pracujący od świtu do zmierzchu, choć odrzucający wyścig szczurów i przesadny konsumpcjonizm - generacja X. To wszyscy ci, którzy urodzili się gdzieś między "baby boomers" a "millennialsami" - pokolenie lat 1961-1981 - w Polsce nazywane również "pokoleniem PRL". Twórcy filmu prześledzą wszystkie najważniejsze wydarzenia, jakie miały wpływ na ukształtowanie się przedstawicieli tej generacji. Widzowie dowiedzą się, w jaki sposób rozwój technologii - począwszy od kieszonkowego kalkulatora aż po narodziny Google'a - przewroty społeczne i polityczne czy powstanie kultury masowej zmieniły ich codzienność.

W tym odcinku

Kiedy pierwsi przedstawiciele pokolenia X uczęszczali do szkoły podstawowej, trzystu Amerykanów tygodniowo ginęło na wojnie w Wietnamie. Doniesienia z frontu były codziennością dorastających wówczas "Iksów". Podobnie jak niepokoje związane z aferą Watergate i kryzysem politycznym. To właśnie pokolenie X było świadkiem rezygnacji prezydenta Stanów Zjednoczonych, Richarda Nixona, z piastowanego stanowiska. W tym odcinku zobaczymy wywiady z m.in. amerykańskim politykiem Gavinem Newsonem, piosenkarką Courtney Love czy aktorką Molly Ringwald.

Zobacz także