Peaky Blinders (3)

Peaky Blinders (3)

8.6/10
serial kryminalny Wielka Brytania 2013   od 16 lat
Występują:Cillian Murphy, Paul Anderson, Iddo Goldberg, Joe Cole
W skrócie:Członkowie IRA nachodzą Thomasa, chcąc kupić od niego broń. Grace śledzi Irlandczyków i zabija ich w samoobronie. IRA podejrzewa o tę zbrodnię gang Peaky Blinders. Ada i Freddie biorą ślub.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Birmingham, 1919 rok. Wielka Brytania po doświadczeniach Wielkiej Wojny stała się krajem upadku obyczajów i szerzącej się przestępczości. Walczący o przetrwanie weterani wojenni odnajdują bezpieczeństwo i perspektywę zarobku w licznie powstających gangach. Thomas Shelby (Cillian Murphy) - wraz ze starszym bratem, Arthurem (Paul Anderson), i ciotką, Polly (Helen McCrory), - dowodzą jedną z najsilniejszych grup przestępczych w mieście. Budzący powszechny strach "Peaky Blinders" zawdzięczają swoją nazwę noszonym przez nich czapkom z wszytymi żyletkami. Grupa zarabia na nielegalnych zakładach bukmacherskich i wymuszeniach. Shelby ma jednak znaczenie większe ambicje niż rządzenie podziemnym światkiem Birmingham. Pragnie on wzmocnić swoją pozycję w mieście poprzez prowadzenie legalnych interesów. Szansa na realizację tych planów przychodzi, gdy w jego ręce trafia skradziony z miejscowej fabryki transport broni. Sekretarz stanu, Winston Churchill (Andy Nyman), jest zaniepokojony możliwością użycia jej przez komunistów lub członków IRA. Sprowadza do Birmingham bezwzględnego inspektora Chestera Campbella (Sam Neill), który ma odzyskać sprzęt i oczyścić miasto z gangów. Na drodze Tommy'ego staje także Billy Kimber (Charlie Creed-Miles) mający monopol na zakłady bukmacherskie. Autor serialu, Steven Knight ("Wschodnie obietnice", "Koliber"), 17 lat temu wpadł na pomysł zrealizowania dramatu opartego na opowieściach jego rodziców, którzy dorastali w latach 20. XX wieku w dzielnicy Small Heath w Birmingham. "The Peaky Blinders" odróżniali się od pozostałych gangów nienagannym, stylowym ubiorem i bronią, którą były wszyte w czapki żyletki. Tak przynajmniej mówią legendy, a potwierdza to powieść Johna Douglasa, "A Walk Down Summer Lane". Peaky Blinders byli bezwzględni - napadali na przypadkowych ludzi, rabowali, wymuszali okupy i zajmowali się nielegalnymi zakładami bukmacherskimi. Członkowie gangu byli wobec siebie bezwarunkowo lojalni, a przynależność do grupy była utożsamiana z awansem społecznym.

W tym odcinku

Dwóch członków IRA nachodzi Thomasa, chcąc kupić od niego broń. Shelby jednak pamięta o złożonej obietnicy. Grace, która podsłuchała rozmowę, śledzi Irlandczyków i zabija ich w samoobronie. IRA podejrzewa o tę zbrodnię gang Peaky Blinders. Następnego dnia Thomas zabiera Grace na wyścigi w Cheltenham. Shelby ostrzega Kimbera, że Lees chce go okraść. Ada i Freddie pobierają się. Polly daje im pieniądze, by mogli uciec i uniknąć gniewu Thomasa. Freddie jednak woli pozostać w Anglii.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)