Pan Turner

6.4/10 6.8/10

(Mr. Turner)

DRAMAT BIOGRAFICZNY Francja/Niemcy/Wielka Brytania 2014   od 12 lat
Występują:Timothy Spall, Dorothy Atkinson, Marion Bailey, Paul Jesson
Reżyseria:Mike Leigh
W skrócie:William Turner jest cenionym brytyjskim malarzem, który osiągnął mistrzostwo w tworzeniu akwarelowych pejzaży. Wciąż szuka nowych form wyrazu. Jego obrazy zachwycają kolorami i wyczuciem światła.
Mike Leigh przedstawia ostatnie lata życia wybitengo malarza angielskiego Williama Turnera-ekscentryka, ale też artystycznego nowatora. Na ekranie genialny Timothy Spall.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

William Turner (Timothy Spall) jest cenionym brytyjskim malarzem, który osiągnął mistrzostwo w tworzeniu akwarelowych pejzaży. Cieszy się szacunkiem rodziny królewskiej i zwykłych obywateli. Słynie ze swoich licznych podróży oraz bogatego życia towarzyskiego. Artysta nie stroni od wizyt w domach publicznych, nawiązuje też liczne romanse. Do grona jego kochanek należą wdowa Sarah Danby (Ruth Sheen), gospodyni Hannah (Dorothy Atkinson) czy Sophia Booth (Marion Bailey). Turner wciąż szuka nowych form wyrazu. Jego obrazy zachwycają kolorami i doskonałym wyczuciem światła. Dopracowany od strony wizualnej obraz, który opowiada o ostatnich dwudziestu pięciu latach życia prekursora impresjonizmu. Tytułową postać wykreował Timothy Spall, ulubiony aktor reżysera Mike'a Leigh. Za swoją rolę otrzymał Złotą Palmę w Cannes oraz Europejską Nagrodę Filmową. Produkcja zdobyła cztery nominacje do Oscara, w tym za zdjęcia autorstwa Dicka Pope'a.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)