Ostatni cesarz

7.3/10 7.7/10

(The Last Emperor)

DRAMAT HISTORYCZNY Francja/Wielka Brytania/Włochy 1987   od 16 lat
Występują:John Lone, Peter O'Toole, Tijger Tsou, Joan Chen
Reżyseria:Bernardo Bertolucci
W skrócie:Opowieść o ostatnim cesarzu Chin, Pu Yi.
Opowieść o Pu Yi - ostatnim cesarzu Chin - od smutnego dzieciństwa za murami Zakazanego Miasta do ponurej resocjalizacji w komunistycznym więzieniu. Urzekające.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Imponujący rozmachem, epicki obraz zdobył 9 Oscarów w najważniejszych kategoriach. Rok 1950. Władze radzieckie przekazują na granicy chińskich jeńców wojennych. Jest wśród nich 44-letni Pu Yi (John Lone), ostatni cesarz Chin, który zostaje poddany reedukacji. Opowieść o pobycie w obozie splata się ze wspomnieniami bohatera. W 1908 roku Pu Yi obejmuje tron jako dziesiąty władca mandżurskiej dynastii Ching. Od początku zostaje przygotowywany do godnego piastowania funkcji, jaką przyszło mu pełnić. Nie ma szczęśliwego dzieciństwa - wychowuje się w samotności, pozbawiony towarzystwa rówieśników. Gdy ma sześć lat, jego rodzina abdykuje, a Chiny stają się republiką. Jednak chłopiec aż do uzyskania pełnoletniości może mieszkać w cesarskiej siedzibie. Dorasta odizolowany od świata, jako swoisty więzień we własnym pałacu. Zafascynowany wiedzą o Zachodzie, jaką przekazuje mu Szkot Reginald Johnston (Peter O'Toole), stara się za wszelką cenę wyrwać z życiowej próżni. Za radą nauczyciela poślubia Wan Jung (Joan Chen). W 1924 roku zostaje wygnany z Zakazanego Miasta wraz z resztką dworu. Trafia do Japonii, aby w 1932 r. stanąć na czele państwa Mandżukuo na okupowanych przez Japończyków terenach Mandżurii. Ulega im we wszystkim, akceptuje ich decyzje i toleruje zbrodnie, gdyż ma nadzieję na odrestaurowanie cesarstwa w całych Chinach. Po klęsce Japonii w II wojnie światowej internowany przez Rosjan. Po kilku latach wraca do Chin, gdzie zostaje poddany reedukacji. Po wyjściu z więzienia do końca życia pracuje w ogrodzie botanicznym, będącym niegdyś jego własnością. W 1967 roku po raz ostatni odwiedza Zakazane Miasto - jako turysta... Inspiracją scenariusza filmu były pamiętniki Pu Yi i Reginalda Johnstona. Bernardo Bertolucci otrzymał zgodę na realizację filmu we wcześniej niedostępnych dla zachodnich reżyserów Chinach.

Nagrody

Oscar - najlepsza muzyka, Oscar - najlepszy film, Oscar - scenariusz adaptowany, Oscar - kostiumy, Oscar - scenografia, Oscar - montaż, Oscar - dźwięk, Oscar - reżyseria, Oscar - zdjęcia, Złoty Glob

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także