Okupowani: Maj (2/10)

Okupowani: Maj (2/10)

(Occupied: May)

serial sensacyjny Francja/Szwecja/Norwegia 2015   od 12 lat
Występują:Ingeborga Dapkunaite, Ragnhild Gudbrandsen, Kristin Braut-Solheim, Selome Emnetu
Reżyseria:Erik Skjoldbjarg
W skrócie:Premier Berg zapewnia dziennikarza Thomasa Eriksena, że obecność Rosjan w Norwegii nie oznacza okupacji, lecz jedynie próbę wypracowania kompromisu w realizacji wspólnej polityki energetycznej.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Niedaleka przyszłość. Z powodu wojny domowej na Bliskim Wschodzie zostaje wstrzymane wydobycie surowców w tym regionie. Jednym z największych dostawców ropy naftowej i gazu jest Norwegia, która chcąc zapobiec dewastacji środowiska naturalnego, decyduje się na wstrzymanie eksploatacji złóż. Europa staje w obliczu energetycznego kryzysu. Rosja, we współpracy z Unią Europejską, przechodzi do działania. Zostaje porwany premier Norwegii, a w całym kraju zaczyna się rosyjska okupacja. Choć sytuacja jest spokojna, budzi bunt części społeczeństwa. Zaczyna się polityczna gra. Najdroższy w dotychczasowej historii norweskiej kinematografii serial telewizyjny. Pomysłodawcą fabuły jest Jo Nesbo - autor bestsellerowych kryminałów. Wzbudziła ona wiele kontrowersji, m.in. Rosja potępiła pomysły scenarzystów.

W tym odcinku

Premier Jesper Berg zapewnia dziennikarza Thomasa Eriksena (Vegar Hoel), że obecność Rosjan w Norwegii nie oznacza okupacji, lecz jedynie próbę wypracowania kompromisu w realizacji wspólnej polityki energetycznej. 17 maja, podczas narodowego święta norweskiego, zostaje ostrzelana rosyjska ambasador, Irina Sidorowa (Ingeborga Dapkunaite). Ratuje ją Hans Martin Djupvik. Rosjanie są zdania, że atak na nią to otwarte wypowiedzenie wojny. Sytuacja się zaostrza, mimo że zamachowiec, żołnierz Stefan Christensen (Sondre Larsen), zostaje szybko schwytany. Trudną sytuację chcę wykorzystać Bente Norum (Ane Dahl Torp), właścicielka podupadającej restauracji, którą zamierza wynająć jedna z rosyjskich firm. Wieczór w lokalu ma zaskakujący przebieg...

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także