Ogniem i mieczem

Ogniem i mieczem

6.9/10 7.0/10
FILM HISTORYCZNY Polska 1999   od 12 lat
Występują:Michał Żebrowski, Zbigniew Zamachowski, Aleksander Domogarow, Izabella Scorupco
Reżyseria:Jerzy Hoffman
W skrócie:XVII w. Skrzetuski zakochuje się w Helenie, którą przyrzeczono Kozakowi Bohunowi. Sprzymierzeni z Tatarami Kozacy organizują powstanie. Polscy rycerze stają do walki.
Jerzy Hoffmann zamyka filmową trylogię dziejami Jana Skrzetuskiego, który wciąż musi wybierać między osobistym szczęśćiem a powinnościami wobec ojczyzny.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
niedziela, 7 marca
jutro
16:05 Kino TV
sobota, 13 marca
za 7 dni
10:40 Kino TV
niedziela, 14 marca
za 8 dni
12:35 Kino Polska
czwartek, 18 marca
za 12 dni
20:00 Kino Polska (powtórka)

Opis

Poseł księcia Jeremiego Wiśniowieckiego Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski), wracając z Krymu, ratuje życie kozackiemu pułkownikowi Bohdanowi Chmielnickiemu (Bohdan Stupka). Zatrzymuje się w karczmie, gdzie angażuje się w konflikt z podstarostą Czaplińskim. Ze starcia wychodzi jednak zwycięsko i wyrzuca przeciwnika na bruk. Świadkami zajścia są m.in. Jan Onufry Zagłoba (Krzysztof Kowalewski) i Longin Podbipięta (Wiktor Zborowski), którzy nie kryją podziwu dla temperamentu i odwagi Skrzetuskiego. Obaj rycerze szybko zaprzyjaźniają się z Janem i wspólnie z nim ruszają w dalszą drogę. Niebawem przychodzą z pomocą kniahini Kurcewiczowej i jej bratanicy Helenie (Izabella Scorupco). Chłopak zakochuje się w dziewczynie od pierwszego wejrzenia. Niestety, Helena została już przyrzeczona Kozakowi Bohunowi (Aleksander Domogarow). Skrzetuski zdobywa miłość dziewczyny, czym wzbudza jego wściekłość. Tymczasem stosunki między Polakami i Kozakami zaostrzają się, a Skrzetuski razem z armią Wiśniowieckiego zostaje uwięziony w twierdzy Zbaraż.

Nagrody

Orzeł - producent, Orzeł - drugoplanowa rola kobieca

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)