Ogniem i mieczem (4-ost.)

Ogniem i mieczem

odc. 4-ost.

serial historyczny Polska 1999   od 12 lat
Występują:Michał Żebrowski, Izabella Scorupco, Zbigniew Zamachowski, Aleksander Domogarow
Reżyseria:Jerzy Hoffman
W skrócie:Rzędzian, Wołodyjowski i Zagłoba ratują Helenę. W drodze napadają na nich Tatarzy. Rzędzian ucieka z Heleną. Zaczyna się oblężenie Zbaraża.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Najkosztowniejsza produkcja w historii polskiego kina, sfilmowana z niezwykłym rozmachem. Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana. Akcja toczy się w okresie powstania Chmielnickiego na Ukrainie. Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski), poseł księcia Wiśniowieckiego (Andrzej Seweryn), wraca z Krymu. Po drodze ratuje życie kozackiemu pułkownikowi Bohdanowi Chmielnickiemu. Podczas postoju w karczmie poznaje dwóch szlachciców: Onufrego Zagłobę (Krzysztof Kowalewski) oraz Longinusa Podbipiętę (Wiktor Zborowski). W dalszą drogę ruszają razem. Wkrótce znajdują rozbity powóz, z którego ratują młodą Helenę Kurcewiczównę (Izabela Scorupco). Podczas powstania zorganizowanego przez Chmielnickiego wojska koronne zostają pokonane przez Tatarów i Rebeliantów. Obowiązki Skrzetuskiego odrywają go od pilnowania pięknej Heleny przez zakochanym w niej Bohunem (Aleksander Domogarow). Wkrótce pospolite ruszenie ucieka do twierdzy w Zbarażu, która zostaje otoczona przez wojska Chmielnickiego i chana Islama Gireja. Gdy Longinus próbuje przedostać się do obozu wroga, ginie naszpikowany strzałami. Udaje się to Skrzetuskiemu, dzięki któremu król Jan Kazimierz wyrusza z odsieczą. Książę Wiśniowiecki, Skrzetuski i Zagłoba zostają bohaterami.

W tym odcinku

Rzędzian, Wołodyjowski i Zagłoba przybywają do Czarciego Jaru. Na miejscu zabijają Horpynę i Czeremisa i zabierają ze sobą Helenę. W drodze powrotnej napadają na nich Tatarzy. Podczas gdy jego towarzysze starają się powstrzymać napastników, Rzędzian ucieka z dziewczyną. Z pomocą walczącym przychodzi wojsko polskie. Wkrótce dochodzi do oblężenia twierdzy w Zbarażu. Polacy pod wodzą księcia Jeremiego walczą z połączonymi siłami Chmielnickiego i chana. Podbipięta wreszcie wypełnia swoje śluby - ścina za jednym razem trzy pogańskie głowy. Niestety, wkrótce potem ginie. Skrzetuski przedziera się do króla Jana Kazimierza, który wyrusza z odsieczą Wiśniowieckiemu.

Nagrody

Orzeł - producent, Orzeł - drugoplanowa rola kobieca

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także