Odlotowe wynalazki: Wędzony łosoś, napoje gazowane, perfumy (13)

(Wicked Inventions 2)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2016   od 12 lat
W skrócie:Widzowie poznają najlepszy sposób na uwędzenie łososia. Następnie naukowcy wyjaśniają, skąd w szklance biorą się bąbelki.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wojny, konflikty, dalekie wyprawy - wszystko to wpływa stymulująco na rozwój nauki oraz techniki. Chęć dominacji oraz podboju nowych, nieznanych wcześniej terenów może być motywacją do ciągłego poszerzania horyzontów wiedzy. Twórcy tej popularno-naukowej serii opowiadają o często zaskakującym pochodzeniu przedmiotów codziennego użytku. Okazuje się, że z pozoru najzwyczajniejsze wynalazki powstawały w wojskowych laboratoriach, jednak z czasem znalazły zupełnie inne, całkowicie prozaiczne zastosowanie. W drugim sezonie cyklu widzowie poznają niezwykłą historię przedmiotów takich jak żarówka, pianino czy deska surfingowa.

W tym odcinku

W kolejnym odcinku widzowie programu odkryją, jaka substancja nadaje wędzonemu łososiowi doskonały smak. Na warsztat trafią również napoje gazowane. Okaże się, w jaki sposób nauka umożliwia powstanie uwielbianych przez wszystkich bąbelków. Swoje sekrety odsłonią także perfumy - od prostych wód toaletowych po drogie, ekskluzywne pachnidła o niespotykanych zapachach, wszystkie mają ze sobą coś wspólnego.

Zobacz także