Odlotowe wynalazki (4)

Odlotowe wynalazki (4)

(Wicked Inventions 2)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2016
W skrócie:Ciekawostki dotyczące gramofonów. Widzowie zobaczą, co łączy wosk, folię aluminiową i płyty. Ogniwa paliwowe to technologia, za sprawą której z rur wydechowych samochodów może wydobywać się woda.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wojny, konflikty, dalekie wyprawy - wszystko to wpływa stymulująco na rozwój nauki oraz techniki. Chęć dominacji oraz podboju nowych, nieznanych wcześniej terenów może być motywacją do ciągłego poszerzania horyzontów wiedzy. Twórcy tej popularno-naukowej serii opowiadają o często zaskakującym pochodzeniu przedmiotów codziennego użytku. Okazuje się, że z pozoru najzwyczajniejsze wynalazki powstawały w wojskowych laboratoriach, jednak z czasem znalazły zupełnie inne, całkowicie prozaiczne zastosowanie. W drugim sezonie cyklu widzowie poznają niezwykłą historię przedmiotów takich jak żarówka, pianino czy deska surfingowa.

W tym odcinku

Tym razem twórcy programu badają przeszłość gramofonów. Odkrywają przy tym, co łączy wosk, folię aluminiową i nagrania dźwiękowe. Sprawdzają również, jakie wydarzenia towarzyszyły wynalezieniu ogniwa paliwowego, a więc technologii, która pozwoliła ograniczyć do minimum zanieczyszczenia wytwarzane podczas pracy samochodu. Na deser fascynująca historia rękawicy bejsbolowej, która w Stanach Zjednoczonych urosła już do rangi symbolu.

Zobacz także