Odlotowe wynalazki (3)

Odlotowe wynalazki (3)

(Wicked Inventions 2)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2016   od 12 lat
W skrócie:W dzisiejszym wydaniu widzowie dowiedzą się, w jaki sposób technologie używane w poduszkowcach ułatwiają strzyżenie trawników. Poznają też powiązania między roślinami a narzędziami do pisania.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
piątek, 4 grudnia
za 4 dni
5:40 Polsat Viasat History
niedziela, 6 grudnia
za 6 dni
6:50 Polsat Viasat History

Opis

Wojny, konflikty, dalekie wyprawy - wszystko to wpływa stymulująco na rozwój nauki oraz techniki. Chęć dominacji oraz podboju nowych, nieznanych wcześniej terenów może być motywacją do ciągłego poszerzania horyzontów wiedzy. Twórcy tej popularno-naukowej serii opowiadają o często zaskakującym pochodzeniu przedmiotów codziennego użytku. Okazuje się, że z pozoru najzwyczajniejsze wynalazki powstawały w wojskowych laboratoriach, jednak z czasem znalazły zupełnie inne, całkowicie prozaiczne zastosowanie. W drugim sezonie cyklu widzowie poznają niezwykłą historię przedmiotów takich jak żarówka, pianino czy deska surfingowa.

W tym odcinku

Tym razem twórcy programu przyglądają się niezwykłej historii kosiarki i wyjaśniają, w jaki sposób technologia, która umożliwiła wynalezienie poduszkowca, pozwoliła też wymyślić nową metodę przycinania trawy. Na tapetę trafia również pióro kulkowe - do jego powstania przyczyniły się pewne wyjątkowe rośliny. Na koniec cała prawda na temat łyżworolek. Okazuje się, że ten najbardziej rozrywkowy ze sposobów lokomocji nie zostałby wynaleziony, gdyby nie pewne lustro.

Zobacz także