Odlotowe wynalazki (26)

Odlotowe wynalazki (26)

(Wicked Inventions 2)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2016
W skrócie:W tym odcinku przyjrzymy się, jak szyte są skórzane kurtki, które od lat nie wychodzą z mody. Okazuje się, że twardy materiał, z których powstają te ubrania, przycinany jest przy pomocy... wody.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wojny, konflikty, dalekie wyprawy - wszystko to wpływa stymulująco na rozwój nauki oraz techniki. Chęć dominacji oraz podboju nowych, nieznanych wcześniej terenów może być motywacją do ciągłego poszerzania horyzontów wiedzy. Twórcy tej popularno-naukowej serii opowiadają o często zaskakującym pochodzeniu przedmiotów codziennego użytku. Okazuje się, że z pozoru najzwyczajniejsze wynalazki powstawały w wojskowych laboratoriach, jednak z czasem znalazły zupełnie inne, całkowicie prozaiczne zastosowanie. W drugim sezonie cyklu widzowie poznają niezwykłą historię przedmiotów takich jak żarówka, pianino czy deska surfingowa.

W tym odcinku

W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się, jak szyte są skórzane kurtki, które od lat nie wychodzą z mody. Okazuje się, że twardy materiał, z których powstają te ubrania, przycinany jest przy pomocy... wody. Dowiemy się również, jak działają urządzenia hydrauliczne, czyli jak płyny mogą wytworzyć ciśnienie zdolne do podniesienia gigantycznych obciążeń. W programie także historia i proces produkcji jednego z największych przysmaków - czekolady.

Zobacz także