Odlotowe wynalazki (25)

Odlotowe wynalazki (25)

(Wicked Inventions 2)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2016
W skrócie:Poznamy okoliczności skonstruowania myjki ciśnieniowej i dowiemy się, jaką rolę odegrał w tej historii pewien alkoholowy incydent. W programie będzie również mowa o fenomenie silników parowych.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wojny, konflikty, dalekie wyprawy - wszystko to wpływa stymulująco na rozwój nauki oraz techniki. Chęć dominacji oraz podboju nowych, nieznanych wcześniej terenów może być motywacją do ciągłego poszerzania horyzontów wiedzy. Twórcy tej popularno-naukowej serii opowiadają o często zaskakującym pochodzeniu przedmiotów codziennego użytku. Okazuje się, że z pozoru najzwyczajniejsze wynalazki powstawały w wojskowych laboratoriach, jednak z czasem znalazły zupełnie inne, całkowicie prozaiczne zastosowanie. W drugim sezonie cyklu widzowie poznają niezwykłą historię przedmiotów takich jak żarówka, pianino czy deska surfingowa.

W tym odcinku

W dzisiejszym odcinku poznamy okoliczności skonstruowania myjki ciśnieniowej i dowiemy się, jaką rolę odegrał w tej historii pewien alkoholowy incydent. W programie będzie również mowa o fenomenie silników parowych, czyli o tym, jak to możliwe, że wrząca woda może napędzać pociąg. Ponadto przekonamy się, jaki związek z odkryciem sera miały zwierzęce żołądki. Obok historii tego produktu zaprezentowany zostanie również proces jego produkcji.

Zobacz także