Odlotowe wynalazki (23)

(Wicked Inventions 2)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2016
W skrócie:Tym razem przyglądamy się fenomenowi koparkoładowarek angielskiej firmy JCB i dowiemy się, skąd wzięły się inicjały w nazwie przedsiębiorstwa. Ponadto w programie tajniki budowy mostów wiszących.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wojny, konflikty, dalekie wyprawy - wszystko to wpływa stymulująco na rozwój nauki oraz techniki. Chęć dominacji oraz podboju nowych, nieznanych wcześniej terenów może być motywacją do ciągłego poszerzania horyzontów wiedzy. Twórcy tej popularno-naukowej serii opowiadają o często zaskakującym pochodzeniu przedmiotów codziennego użytku. Okazuje się, że z pozoru najzwyczajniejsze wynalazki powstawały w wojskowych laboratoriach, jednak z czasem znalazły zupełnie inne, całkowicie prozaiczne zastosowanie. W drugim sezonie cyklu widzowie poznają niezwykłą historię przedmiotów takich jak żarówka, pianino czy deska surfingowa.

W tym odcinku

Tym razem przyglądamy się fenomenowi koparkoładowarek angielskiej firmy JCB i dowiemy się, skąd wzięły się inicjały w nazwie przedsiębiorstwa. Ponadto w programie tajniki budowy mostów wiszących oraz wyjaśnienie, dlaczego drgania mogą doprowadzić do ich zniszczenia. W dzisiejszym odcinku będzie również mowa o nartach - poznamy ich historię oraz materiały używane do ich konstrukcji, których właściwości sprawiają, że deski zdają się same mknąć po śniegu.

Zobacz także