Odlotowe wynalazki (16)

(Wicked Inventions 2)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2016
W skrócie:Widzowie dowiedzą się wszystkiego na temat wózków jezdniowych, nazywanych widłowymi. Poznają sekrety grawitacji i przekonają się, z jakiego powodu jej brak utrudnia astronautom korzystanie z toalety.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wojny, konflikty, dalekie wyprawy - wszystko to wpływa stymulująco na rozwój nauki oraz techniki. Chęć dominacji oraz podboju nowych, nieznanych wcześniej terenów może być motywacją do ciągłego poszerzania horyzontów wiedzy. Twórcy tej popularno-naukowej serii opowiadają o często zaskakującym pochodzeniu przedmiotów codziennego użytku. Okazuje się, że z pozoru najzwyczajniejsze wynalazki powstawały w wojskowych laboratoriach, jednak z czasem znalazły zupełnie inne, całkowicie prozaiczne zastosowanie. W drugim sezonie cyklu widzowie poznają niezwykłą historię przedmiotów takich jak żarówka, pianino czy deska surfingowa.

W tym odcinku

W kolejnym odcinku widzowie dowiedzą się wszystkiego na temat wózków jezdniowych nazywanych też widłowymi. Okazuje się, że dla funkcjonowania tego pojazdu kluczowa jest jego waga. Poznają także sekrety grawitacji i przekonają się, z jakiego powodu jej brak utrudnia astronautom korzystanie z toalety. Na sam koniec odkryją, w jaki sposób brak kieszeni w dawnych strojach dla kobiet zainspirował powstanie damskiej torebki.

Zobacz także