Odlotowe wynalazki (15)

(Wicked Inventions 2)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2016
W skrócie:W przeszłości lekarze przepisywali pacjentom whisky. Popularny napój alkoholowy traktowano jak ważny element wielu kuracji. Twórcy serii opowiedzą także o zasadzie działania teleskopów.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wojny, konflikty, dalekie wyprawy - wszystko to wpływa stymulująco na rozwój nauki oraz techniki. Chęć dominacji oraz podboju nowych, nieznanych wcześniej terenów może być motywacją do ciągłego poszerzania horyzontów wiedzy. Twórcy tej popularno-naukowej serii opowiadają o często zaskakującym pochodzeniu przedmiotów codziennego użytku. Okazuje się, że z pozoru najzwyczajniejsze wynalazki powstawały w wojskowych laboratoriach, jednak z czasem znalazły zupełnie inne, całkowicie prozaiczne zastosowanie. W drugim sezonie cyklu widzowie poznają niezwykłą historię przedmiotów takich jak żarówka, pianino czy deska surfingowa.

W tym odcinku

W kolejnym odcinku widzowie odkryją, z jakiego powodu w przeszłości lekarze przepisywali swoim pacjentom whisky. Okazuje się, że ten popularny napój alkoholowy traktowano jak ważny element wielu kuracji. Twórcy serii opowiedzą także o zasadzie działania teleskopów, które od lat pozwalają nam odkrywać o wiele więcej niż tylko tajemnice wszechświata. Na koniec wyjaśni się, co łączy kolorowe kredki z malunkami starożytnych Rzymian.

Zobacz także