Ocalony świat: Gorąco i sucho (4)
Reżyseria: | Marta Kądziela |
---|---|
W skrócie: | Prowadzący i jego gość odwiedzą suche łąki zwane murawami kserotermicznymi, na których rosną ginące gatunki kwiatów. Razem z Grzegorzem Miśtalem na tereny te wybiera się Anna Dymna. |
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
czwartek, 12 czerwca za 12 dni |
8:20 | TVP Historia 2 (z napisami) |
Opis
Grzegorz Miśtal odkrywa sekrety przyrody i przedstawia najcenniejsze chronione gatunki polskich zwierząt i najbardziej unikalne siedliska przyrodnicze. W podróżach po kraju towarzyszą mu zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele świata kultury.
W tym odcinku
Tym razem prowadzący i jego gość odwiedzą suche, podobne do stepów łąki, zwane murawami kserotermicznymi, na których rosną ginące gatunki kwiatów. Próbę ratowania tych zagrożonych siedlisk podejmie razem z Grzegorzem Miśtalem aktorka Anna Dymna. Ich podróż rozpocznie się w maju na Miechowszczyźnie w Małopolsce, gdzie znajduje się wiele łąk kserotermicznych. Anna Dymna i Grzegorz Miśtal ze zdumieniem odkryją, że do ratowania tych zbiorowisk roślinnych wykorzystywane są ekologiczne, inteligentne, miękkie owce. Sa one wykorzystywane także do ratowania murawek śródleśnych w dolinie Odry, którą w lipcu odwiedził Grzegorz. Pomagał on botanikom z Klubu Przyrodników w implantacji roślin kserotermicznych.
Twórcy (pokaż wszystkich)
-
Marta Kądziela reżyseria
Zobacz także
- Ocalony świat: Z dziobem i szponami (1/11) - serial dokumentalny - poniedziałek, 9 czerwca 8:15 i 1 późniejsza emisja
- Ocalony świat: Leśny majestat (2) - serial dokumentalny - wtorek, 10 czerwca 8:15
- Ocalony świat: Dlaczego głuszec żyje w głuszy? (3) - serial dokumentalny - środa, 11 czerwca 8:15
- Ocalony świat: Dzikość w sercu (5) - serial dokumentalny - piątek, 13 czerwca 8:15