Notacje: Józef Mac. W sowieckim domu dziecka
| W skrócie: | W 1940 roku Józef Mac został wywieziony wraz z rodziną do obozu pracy Wieruskoje koło Archangielska. W 1946 roku przybył z transportem dzieci do Polski. Do pełnoletności mieszkał w sierocińcach. |
|---|
Oglądaj w telewizji
| Data | Godzina | Stacja |
| nie znaleziono żadnej emisji | ||
Opis
Cykl prezentuje archiwalne materiały, zawierające opowieści zasłużonych dla Polski naukowców, artystów, społeczników oraz świadków historycznych wydarzeń. Każdy odcinek został poświęcony jednej wybitnej postaci, która opowiada o jednym epizodzie ze swojego życia. Zobaczymy m.in. sylwetki Jerzego Janickiego, Zbigniewa Kowalskiego, Teresy Bojarskiej, Augusta Kowalczyka, Tadeusza Sułowskiego, Ireny Zappe, Macieja Gutowskiego, Zygmunta Odrowąża-Zawadzkiego i Eugeniusza Cydzika.
W tym odcinku
W 1940 roku Józef Mac został wywieziony wraz ze swoją rodziną do obozu pracy Wieruskoje koło Archangielska. Po śmierci brata, ojca i matki został umieszczony w Ustianskim Domu Dziecka, a następnie w polskiej szkole zorganizowanej przez ZPP na terenie Ipatowa w ZSRR. W 1946 roku przybył z transportem dzieci do Polski. Do pełnoletności mieszkał w domach dziecka. Pracował jako zbrojarz na największych budowach w Polsce, a także w Libii, Czechosłowacji i NRD. Mężczyzna opowiada o życiu w sowieckim domu dziecka.
Zobacz także
- Notacje: Antoni Jabłoński. Polska kolumna zwycięstwa - cykl dokumentalny - noc pon./wt., 6 na 7 lipca 1:55
- Notacje: Andrzej Strumiłło. Niedźwiedzia przywiozłem z ZSRR - cykl dokumentalny - noc wt./śr., 7 na 8 lipca 1:50
- Notacje: Wieńczysław Gliński. Młodość przerwana wojną - cykl dokumentalny - noc śr./czw., 8 na 9 lipca 2:00
- Notacje: Krzysztof Kolberger. A on ma dopiero 17 lat - cykl dokumentalny - noc czw./pt., 9 na 10 lipca 2:00
- Notacje: Witold Gruca. Taniec czyli życie - cykl dokumentalny - noc pt./sob., 10 na 11 lipca 2:05
- Notacje: Tomasz Stańko. Jazz mojego życia - cykl dokumentalny - noc pon./wt., 13 na 14 lipca 1:55
- Notacje: Ernest Bryll. Epitafium kute w marmurze - cykl dokumentalny - noc wt./śr., 14 na 15 lipca 2:15
- Notacje: Julia Hartwig. Doświadczenie mojego życia włożyłam w wiersze - cykl dokumentalny - noc śr./czw., 15 na 16 lipca 2:15
- Notacje: Gustaw Holoubek. Wszystko było normalnie - cykl dokumentalny - noc czw./pt., 16 na 17 lipca 1:45
- Notacje: Alina Janowska. Już byłam u Pana Boga - cykl dokumentalny - noc pt./sob., 17 na 18 lipca 2:15