Natura w Jedynce: Dziki Zachód: Niespokojne wybrzeża

(Wild West: Restless Shores)

FILM DOKUMENTALNY Wielka Brytania 2016   od 7 lat
Reżyseria:Patrick Morris
W skrócie:W XVI w. hiszpański konkwistador, Hernan Cortes, odkrył osobliwe, wąskie morze, które nazwano jego nazwiskiem. W wodach tego zbiornika schronienie znalazły ważące niemal 200 ton płetwale błękitne.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Opowieść o legendarnej krainie znanej z westernów. Dokumentaliści przedstawiają niezwykłe krajobrazy, w których królują wypalone słońcem pustynie, czerwone skały kanionów i skaliste wąwozy. Znaleźć tu jednak można także ogromne pokryte śniegiem góry.

W XVI w. hiszpański konkwistador, Hernan Cortes, usłyszał o niewyczerpanych złożach złota na wybrzeżach Dzikiego Zachodu. Co prawda, fortuny się nie dorobił, ale za to odkrył bogactwo natury - osobliwe, wąskie morze, które nazwano jego nazwiskiem. Obecnie Morze Corteza funkcjonuje jako druga nazwa Zatoki Kalifornijskiej. W wodach tego zbiornika schronienie znalazły ważące niemal dwieście ton i mierzące nawet 27 metrów długości płetwale błękitne. Zimą spotkać tu można samice opiekujące się potomstwem. W mrocznej otchłani badacze odkryli coś niezwykłego - ze szczelin w dnie wypływa zasobna w związki mineralne woda o temperaturze 260 stopni Celsjusza. Jest to dowód na istnienie potężnych sił tektonicznych, które działają w głębi Ziemi. Żyzne Morze Corteza zapewnia życie otaczającym je jałowym wyspom, lecz także ma znaczący wpływ na kształt kontynentalnego wybrzeża.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także