Natura w Jedynce: Dzika Szkocja: Wyżyny (1/3)

(Scotland: The New Wild: The Highlands)

FILM DOKUMENTALNY Wielka Brytania 2023   od 12 lat
Reżyseria:Fergus Gill
W skrócie:Wyżyny w Szkocji są zdominowane przez kamieniste wzgórza oraz doliny. Zmiany klimatu, a także człowiek spowodowały wiele zmian w regionie. Mimo to nadal żyje tu masa dzikich zwierząt.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
środa, 28 maja
za 13 dni
12:50 TVP 1

Opis

Szkocja zamierza wejść w nową "erę dziczy", ponieważ bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje silnej i różnorodnej przyrody, wolnej od ludzkiej ingerencji. To ważne dla natury, zdrowia psychicznego, dziedzictwa oraz samej planety. W obliczu zmian klimatycznych, zmniejszających się siedlisk i rosnącej liczby ludności, natura stoi przed nowymi wyzwaniami. Pomimo tej presji wiele dzikich zwierząt i roślin w Szkocji nie tylko przetrwało, ale zwiększa swoją liczebność, choć wróżono im wyginięcie. Korzystając z nowoczesnych systemów kamer, fotografii poklatkowej, ujęć w slow motion, a także z obrazów lotniczych i podwodnych, autorzy ukazują jak szkocka przyroda zmierza ku przyszłości. Od miast po wybrzeża, wyspy, góry i dna oceanu, przedstawiają obraz szkockiej flory i fauny pełnych niespodzianek.

Region Highlands charakteryzuje się soczystą zielenią, rozległymi dolinami oraz jałowymi, surowymi górami, tworząc krajobraz zarówno znany, jak i tajemniczy. Jego początek sięga przeszło czterystu milionów lat wstecz, kiedy to doszło do zderzenia dwóch płyt kontynentalnych. Dokładne przyjrzenie się temu obszarowi pozwala odkryć jego tajemnice. Przez wieki ludzie ujarzmiali to królestwo natury, zmieniając je według własnych potrzeb, przez co zwierzęta musiały się wycofać na jego obrzeża. Jednak obecnie sytuacja zaczyna się zmieniać, a przyroda powoli odzyskuje szkockie wyżyny. W centrum regionu znajduje się Park Narodowy Cairngorms, którego górski, arktyczny pejzaż wyróżnia się na tle całej Wielkiej Brytanii. Kiedy późną wiosną topnieją śniegi, wzrasta poziom wody w strumieniach i rzekach, a doliny stają się coraz cieplejsze. W górach temperatury są blisko zera, co utrudnia życie na zimnych płaskowyżach. Dla ich stałych mieszkańców jednak, takich jak renifery, jest to naturalne środowisko.

Twórcy (pokaż wszystkich)