Nałożnica diabła (2-ost.)

(The Devil's Whore)

DRAMAT HISTORYCZNY Wielka Brytania/USA 2008   od 12 lat
Występują:Andrea Riseborough, Dominic West, John Simm, Tom Goodman-Hill
Reżyseria:Marc Munden
W skrócie:Cromwell stawia Karola I przed sądem i oskarża o zdradę. Zostaje pierwszym szefem rządu republikańskiego. Joliffe spiskuje, aby pozbyć się Angeliki, która pozbawiła życia jego przyjaciela.
Spojrzenie na angielską rewolucję XVII w. oczami młodej arystokratki, stronniczki Stuartów, która zostaje kochanką Cromwella.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

XVII-wieczna Anglia, czasy wojny domowej. Angelica Fanshawe (Andrea Riseborough) należy do dworu króla Karola I (Peter Capaldi) i jest żoną Harry'ego, którego zna od najmłodszych lat. Arystokratka staje się świadkiem rodzącego się konfliktu, gdy przeciwko władzy występują przedstawiciele parlamentu, którym przewodzi John Lilburne (Tom Goodman-Hill). W jego dążeniach wspierają go żona Elisabeth (Maxine Peake), Thomas Rainsborough (Michael Fassbender) i Oliver Cromwell (Dominic West). John zostaje uwięziony i szybko zyskuje sympatię Angeliki, która zaczyna prezentować poglądy coraz bliższe wrogom króla. Niedługo później w jej życiu zachodzą poważne zmiany. Z rozkazu Karola I rozstrzelany zostaje jej mąż, a przyzwyczajona do luksusu kobieta opuszcza dwór i staje w obliczu walki o przetrwanie bez środków do życia. Zdesperowana dopuszcza się morderstwa na sprzedawcy Chimneyu. Wkrótce aktywnie włącza się w walkę polityczną po stronie parlamentarzystów i poznaje osobiście Cromwella oraz najemnika Sexby'ego (John Simm) Jednocześnie ściąga na siebie uwagę wrogów, w tym przyjaciela zabitego Chimneya, Jolife'a (Tim McInnerny), który sugeruje Oliverowi, aby wykląć Angelikę za jej konszachty z diabłem. Tymczasem w obozie wrogów króla zaczynają rodzić się konflikty. Ich pierwsza ofiarą pada Rainsborough.

Ku zaskoczeniu obywateli angielskich Cromwell (Dominic West) stawia króla Karola I (Peter Capaldi) przed sądem i oskarża go o zdradę. Zostaje pierwszym przywódcą rządu republikańskiego. Joliffe (Tim McInnerny) spiskuje, aby pozbyć się Angeliki (Andrea Riseborough), która pozbawiła życia jego przyjaciela. John Lilburne (Tom Goodman-Hill) zostaje zdradzony przez swoich dotychczasowych sprzymierzeńców i także postawiony przed sądem. Pozbawiona ochrony ze strony Rainsborougha Angelica staje w obliczu egzekucji. Sexby (John Simm) odmawia walki w imieniu Cromwella i zostaje zmuszony do opuszczenia Anglii. Postanawia zemstę.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)