Największe kłamstwa świata: Potwór z Loch Ness (2)

Największe kłamstwa świata: Potwór z Loch Ness (2)

(History's Greatest Hoaxes: The Loch Ness Monster)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2015   od 12 lat
W skrócie:Pierwsze doniesienie o potworze z Loch Ness pojawiło się w 1933 roku. Wciąż krążą wiadomości na temat bestii. Twórcy programu rozmawiają z człowiekiem, który przez wiele lat próbował ją schwytać.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Pasjonujące zestawienie najsłynniejszych mistyfikacji XX wieku. Przekonamy się, jak spragniona sensacji jest opinia publiczna i jak łatwo w związku z tym rozpowszechnić sfałszowaną historię. Czasem opowieść, która miała być nieszkodliwym żartem, pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje. Twórcy serii ukazują wielkie mistyfikacje z perspektywy osób, które dały im początek, oraz ludzi, którym udało się je obalić. Przekonamy się, czy prawda jest ciekawsza od kłamstwa.

W tym odcinku

Tym razem dokumentaliści biorą pod lupę historię jednej z największych atrakcji turystycznych Szkocji - słynnego potwora z Loch Ness. Pierwsze doniesienie o bestii wynurzającej się z jeziora pojawiło się w 1933 roku i sprawa szybko stała się znana na całym świecie. Mimo że nikt nie może dowieść bez wątpliwości, że naprawdę widział Nessie, wciąż nie brakuje poszukiwaczy stwora. Ciągle też powstają fałszywe wiadomości na jego temat. Twórcy programu analizują ten fenomen, zastanawiając się, ile korzyści z popularności Nessie mają miejscowi mieszkańcy. Rozmawiają też z człowiekiem, który przez wiele lat próbował schwycić potwora, a teraz jest przekonany, że słynna bestia nie istnieje.