Największe kłamstwa świata: Człowiek z Piltdown (6)

Największe kłamstwa świata: Człowiek z Piltdown (6)

(History's Greatest Hoaxes: Piltdown Man)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2015   od 12 lat
W skrócie:W 1912 r. paleontolog amator Charles Dawson ogłosił, że w hrabstwie Sussex odnalazł szczątki istoty, która zgodnie z teorią ewolucji Darwina miała być brakującym ogniwem między przodkami małp i ludzi.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Pasjonujące zestawienie najsłynniejszych mistyfikacji XX wieku. Przekonamy się, jak spragniona sensacji jest opinia publiczna i jak łatwo w związku z tym rozpowszechnić sfałszowaną historię. Czasem opowieść, która miała być nieszkodliwym żartem, pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje. Twórcy serii ukazują wielkie mistyfikacje z perspektywy osób, które dały im początek, oraz ludzi, którym udało się je obalić. Przekonamy się, czy prawda jest ciekawsza od kłamstwa.

W tym odcinku

W 1912 roku paleontolog amator Charles Dawson ogłosił, że w angielskim hrabstwie Sussex odnalazł szczątki istoty, która zgodnie z teorią ewolucji Darwina miała być brakującym ogniwem pomiędzy przodkami małp i ludzi. Odkrycie to okazało się jednym z największych fałszerstw w XX-wiecznej nauce. Oszustwo wykazano jednak dopiero w 1953 roku, kiedy ustalono, że kości tzw. człowieka z Piltdown były kompilacją szczątków człowieka, orangutana i szympansa.

Zobacz także