Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy: Powołanie (7)

Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy

odc. 7: Powołanie

7.5/10
serial historyczny Polska 1981   od 12 lat
Występują:Krzysztof Kolberger, Gustaw Lutkiewicz, Igor Przegrodzki, Andrzej Seweryn
Reżyseria:Jerzy Sztwiertnia
W skrócie:Joanna Frankowska wyjeżdża, dowiedziawszy się o współpracy Ludwika Franke z pruską policją. On wycofuje się ze służby. W Wielkopolsce zaczyna działać ksiądz Piotr Wawrzyniak.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wieloodcinkowa saga filmowa ukazuje na przykładzie kilku rodzin walkę z naporem germanizacyjnym na terenach Wielkopolski, w okresie od 1815 do 1918 roku. Oprócz fikcyjnych wątków fabularnych, film oparty jest na faktach i przedstawia losy historycznych postaci działających w Wielkopolsce, takich jak: Hipolit Cegielski, Wojciech Korfanty czy Ignacy Paderewski. Na obszarach Wielkopolski walkę narodowowyzwoleńczą określano mianem najdłuższej wojny nowoczesnej Europy.

W tym odcinku

Joanna Frankowska wyjeżdża, dowiedziawszy się o współpracy Ludwika Franke z policją pruską. Zrozpaczony mężczyzna wycofuje się ze służby i przechodzi na emeryturę. Szczególną rolę w Wielkopolsce zaczyna odgrywać ksiądz Piotr Wawrzyniak, który postanowił poświęcić się ojczyźnie jako kapłan. Duchowny pragnie zapomnieć o swym uczuciu do Matyldy Hausner, przedkładając dobro wspólne nad osobiste. Biskupem Poznania i Gniezna w tym czasie jest Mieczysław Ledóchowski (Igor Przegrodzki), który nie cieszy się sympatią rodaków. Prusacy wydają coraz więcej ustaw ograniczających działalność Kościoła i innych polskich instytucji państwowych. Biskup Ledóchowski nie godzi się z tym i zostaje aresztowany.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)