Nad Niemnem (2-ost.)

Nad Niemnem (2-ost.)

FILM OBYCZAJOWY Polska 1986   od 12 lat
Występują:Adam Marjański, Janusz Zakrzeński, Michał Pawlicki, Iwona Katarzyna Pawlak
Reżyseria:Zbigniew Kuźmiński
W skrócie:Justyna uświadamia sobie, że jedyną miłością jej życia jest Jan. Odrzuca oświadczyny Różyca i zaloty Zygmunta. Postawa siostrzenicy skłania wuja do zmiany stosunku do Bohatyrowiczów.
Cepeliowska w wyrazie, lecz wierna duchowi oryginału ekranizacja powieści Elizy Orzeszkowej. Szeroki oddech i doskonałe aktorstwo.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
niedziela, 24 grudnia
za 9 dni
10:00 Kino Polska
środa, 27 grudnia
za 12 dni
16:05 Kino Polska (powtórka)

Opis

Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. XIX wieku. Justyna Orzelska (Iwona Katarzyna Pawlak) mieszka w nadniemeńskiej wsi w domu swego wuja, Benedykta Korczyńskiego. Jej ojciec stracił niegdyś majątek i pozbawił córkę posagu. Pewnego dnia Justyna poznaje Jana Bohatyrowicza (Adam Marjański), mieszkańca sąsiedniego zaścianka. Młodzi spotykają się coraz częściej. Dziewczyna poznaje historię rodów Korczyńskich i Bohatyrowiczów, które od lat są skłócone. Zakochana w Janie, postanawia go poślubić bez względu na opinię wuja i jego rodziny. W rezultacie ślub Justyny i Jana staje się okazją do zgody i puszczenia w niepamięć dawnych sporów... Film jest ekranizacją powieści Elizy Orzeszkowej.

Justyna Orzelska (Iwona Katarzyna Pawlak) zgadza się być druhną na weselu Elżuni, córki Fabiana, w zaścianku Bohatyrowiczów. Do Korczyna wraca na wakacje Witold (Marek Herbik), syn Benedykta, pełen wiary w ideały pozytywizmu. Próbuje przekonać ojca, aby pogodził się z Anzelmem (Michał Pawlicki) i resztą jego rodziny. Justyna uświadamia sobie, że jedyną miłością jej życia jest Jan (Adam Marjański). Odrzuca oświadczyny Różyca (Andrzej Precigs) i zaloty Zygmunta (Jacek Chmielnik). Pełna uporu i przekonania postawa siostrzenicy skłania Benedykta (Janusz Zakrzeński) do podjęcia ostatecznej decyzji w kwestii stosunków z Bohatyrowiczami.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także