Nad Niemnem (1)

Nad Niemnem (1)

FILM OBYCZAJOWY Polska 1986   od 12 lat
Występują:Adam Marjański, Janusz Zakrzeński, Michał Pawlicki, Iwona Katarzyna Pawlak
Reżyseria:Zbigniew Kuźmiński
W skrócie:XIX w. Justyna mieszka w domu swojego wuja,Korczyńskiego, bo ojciec stracił cały majątek. Poznaje tam Jana Bohatyrowicza, ale rody Korczyńskich i Bohatyrowiczów od lat są skłócone.
Cepeliowska w wyrazie, lecz wierna duchowi oryginału ekranizacja powieści Elizy Orzeszkowej. Szeroki oddech i doskonałe aktorstwo.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. XIX wieku. Justyna Orzelska (Iwona Katarzyna Pawlak) mieszka w nadniemeńskiej wsi w domu swego wuja, Benedykta Korczyńskiego. Jej ojciec stracił niegdyś majątek i pozbawił córkę posagu. Pewnego dnia Justyna poznaje Jana Bohatyrowicza (Adam Marjański), mieszkańca sąsiedniego zaścianka. Młodzi spotykają się coraz częściej. Dziewczyna poznaje historię rodów Korczyńskich i Bohatyrowiczów, które od lat są skłócone. Zakochana w Janie, postanawia go poślubić bez względu na opinię wuja i jego rodziny. W rezultacie ślub Justyny i Jana staje się okazją do zgody i puszczenia w niepamięć dawnych sporów... Film jest ekranizacją powieści Elizy Orzeszkowej.

Lata 80. XIX wieku. Mieszkańcy Korczyna, niewielkiej wioski położonej nad brzegiem Niemna, wciąż pamiętają o tragedii powstania styczniowego. Uzależniony od narkotyków arystokrata Teofil Różyc (Andrzej Precigs) pragnie zostać mężem Justyny Orzelskiej (Iwona Katarzyna Pawlak), siostrzenicy gospodarza Korczyna, Benedykta (Janusz Zakrzeński). Ojciec dziewczyny (Zbigniew Bogdański) roztrwonił majątek i pozbawił córkę posagu. Przed laty Orzelska kochała z wzajemnością Zygmunta (Jacek Chmielnik), bratanka Benedykta. Na przeszkodzie ich szczęściu stanęła Andrzejowa (Maria Nowotarska), matka ukochanego Justyny, która w obawie przed mezaliansem nie zgodziła się na ich związek. Mimo ciężkiej codziennej pracy Benedykt boryka się z kłopotami finansowymi. Jego żona, hipochondryczka Emilia (Marta Lipińska), nie potrafi być dla niego wsparciem. Korczyński jest także skłócony z rodziną Bohatyrowiczów, zaściankową szlachtą. Podczas powstania dzielnie walczyli oni ramię w ramię z potomkami arystokratów. Kiedy wojska zaborcze stłumiły rebelię, zubożali Bohatyrowicze zostali zdegradowani niemalże do rangi chłopów. Tymczasem jeden z członków tej rodziny, Jan (Adam Marjański), bardzo podoba się Justynie. Między przedstawicielami zwaśnionych klanów rodzi się uczucie.

Występują (pokaż wszystkich)