Na nabrzeżach

7.7/10 8.3/10

(On the Waterfront)

FILM KRYMINALNY USA 1954   od 12 lat
Występują:Marlon Brando, Karl Malden, Lee J. Cobb, Rod Steiger
Reżyseria:Elia Kazan
W skrócie:Malloy jest świadkiem morderstwa. Zabójcy działali na zlecenie przywódców związków zawodowych, którzy mają powiązania z mafią.
Arcydzieło dorobku Eli Kazana: na tropie korupcji mafijnych metod kierowania związkiem zawodowym nowojorskich dokerów. Osiem Oscarów na załamanie hollywoodzkiego tabu (związki!) lecz przede wszystkim za wielką szansę dla Marlona Brando w najlepszej kreacji sprzed "Ojca Chrzestnego".
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Były bokser Terry Malloy (Marlon Brando) pracuje jako robotnik w wielkiej stoczni. Niebawem staje przed poważnym dylematem moralnym. Na jego oczach zostaje zamordowany młody robotnik. Zabójcy działali na zlecenie przywódców związków zawodowych, które utrzymują ścisłe powiązania z organizacją przestępczą. Szefem związkowców jest cyniczny Johnny Friendly (Lee J. Cobb). Malloy, jako świadek zbrodni, ma szansę rozbicia tego układu. Duchowny, ksiądz Barry (Karl Malden), namawia go do zeznawania przed sądem. Nie wiadomo jednak, czy Terry znajdzie w sobie dość siły, by się na to zdecydować. Scenariusz filmu, za który Budd Schulberg został nagrodzony Oscarem, zainspirowany jest serią reportaży o korupcji w związkach zawodowych. Obraz zdobył aż osiem nagród Akademii, m.in. za reżyserię i pierwszoplanową rolę męską Marlona Brando. Został także uznany za najlepszy film.

Nagrody

Oscar - najlepszy film, Oscar - scenariusz adaptowany, Oscar - scenografia, Oscar - montaż, Oscar - reżyseria, Oscar - aktor pierwszoplanowy, Oscar - aktorka drugoplanowa, Oscar - zdjęcia, Złoty Glob

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)