Mistrz

Mistrz

8.1/10
DRAMAT PSYCHOLOGICZNY Polska 1966   od 12 lat
Występują:Janusz Warnecki, Ignacy Gogolewski, Igor Śmiałowski, Ryszarda Hanin
Reżyseria:Jerzy Antczak
W skrócie:1944 rok. Spośród grupy uchodźców Niemcy wybierają do rozstrzelania inteligentów. Wśród uchodźców jest aktor, który marzy o roli Makbeta.
Wielka kreacja Janusza Warneckiego jako starego aktora w życiowej roli przed obliczem SS-mana, również reszta obsady - kwiat sceny - rzuca na kolana. Wielkie brawa również dla reżysera Jerzego Antczaka!
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Grudzień 1944 roku. W starym klasztorze koczuje grupa uchodźców. Wśród nich jest prowincjonalny aktor (Janusz Warnecki). Przez wiele lat marzył o prawdziwej scenie i zagraniu głównych ról z wielkiego repertuaru, zwłaszcza roli szekspirowskiego Makbeta. Po wysadzeniu przez partyzantów torów kolejowych o znaczeniu strategicznym Niemcy w akcie represji wybierają spośród uchodźców ludzi na rozstrzelanie, przede wszystkim inteligentów: pianistę, adwokata, lekarza, nauczycielkę. Stary aktor ma wpisany w kenkarcie zawód buchalter, zostaje więc odsunięty. Chcąc udowodnić, że jest aktorem, proponuje wygłoszenie monologu Makbeta. Rozbawiony oficer SS (Igor Śmiałowski) zgadza się i stwierdza, iż mężczyzna rzeczywiście jest aktorem. Stawia go wraz z innymi pod ścianą. Po latach od tych wydarzeń młody adept teatru (Ignacy Gogolewski) ma zagrać na wielkiej scenie Makbeta, którego pamięta w interpretacji Mistrza.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także