Misja skarb: Tajemniczy grobowiec Ossolińskich (4)

Misja skarb: Tajemniczy grobowiec Ossolińskich (4)

magazyn popularnonaukowy Polska 2017   od 12 lat
W skrócie:Prospektor, Kiler i Mario wyruszają w rejon Ossolina, gdzie znajdują się ruiny zamku Hieronima Ossolińskiego. Celem poszukiwaczy staje się ustalenie faktycznego miejsca pochówku szlachcica.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Bohaterami programu są Kiler (Michał), Prospektor (Dawid) i Mario (Mariusz), którzy należą do Stowarzyszenia Eksploracyjnego na Rzecz Ratowania Zabytków SAKWA i od lat zajmują się odkrywaniem znalezisk historycznych na terenie Polski. Mężczyźni pracują w rożnych rejonach kraju. Docierają także do tych miejsc, w których prowadzono już bezskuteczne poszukiwania pamiątek historii. Mają na koncie wiele cennych odkryć, m.in. odnalezienie masowych grobów żołnierzy Armii Krajowej w Puszczy Kampinoskiej, odszukanie wraku radzieckiego samolotu z 1945 roku w rzece pod Wyszogrodem, odkrycie tuneli templariuszy w miejscowości Ptkanów czy fragmentu ołowianej bulli antypapieża Jana XXIII z XV wieku. Poszukiwacze dokonują w programie ważnych odkryć. Zdarza się jednak także, że na oczach widzów muszą się pogodzić z niepowodzeniami. Zawsze jednak historia Polski pozostaje ich wielką pasją.

Tym razem bohaterowie programu, Prospektor, Kiler i Mario, udają się w regiony Ossolina, gdzie znajdują się ruiny zamku Hieronima Ossolińskiego. Źródła historyczne podają, iż miejscem pochówku szlachcica jest lokalny kościół w Goźlicach. Informacja ta jednak nigdy nie została oficjalnie potwierdzona. Celem poszukiwaczy staje się weryfikacja pogłosek mówiących o tym, że ciało Ossolińskiego zostało złożone w innym miejscu. Na teranie góry zamkowej w Ossolinie zostają przeprowadzone profesjonalne badania archeologiczne, które wykazują, iż podziemia zamku zostały zniszczone przez wybuch dynamitu podczas II wojny światowej. W kościele zaś udaje się zbadać trzy krypty.

Zobacz także