Misja skarb: Tajemnica pałacu w Czyżowie (2)

Misja skarb: Tajemnica pałacu w Czyżowie (2)

magazyn popularnonaukowy Polska 2017   od 12 lat
W skrócie:Prospektor, Killer i Mario zjawiają się w Czyżowie Szlacheckim. Znajduje się tam późnobarokowy pałac, który według podań stoi na ruinach zamku. Badacze mają zamiar przyjrzeć się tej sprawie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Bohaterami programu są Killer (Michał), Prospektor (Dawid) i Mario (Mariusz), którzy należą do Stowarzyszenia Eksploracyjnego na Rzecz Ratowania Zabytków SAKWA i od lat zajmują się odkrywaniem znalezisk historycznych na terenie Polski. Mężczyźni pracują w rożnych rejonach kraju. Docierają także do tych miejsc, w których prowadzono już bezskuteczne poszukiwania pamiątek historii. Mają na koncie wiele cennych odkryć, m.in. odnalezienie masowych grobów żołnierzy Armii Krajowej w Puszczy Kampinoskiej, odszukanie wraku radzieckiego samolotu z 1945 roku w rzece pod Wyszogrodem, odkrycie tuneli templariuszy w miejscowości Ptkanów czy fragmentu ołowianej bulli antypapieża Jana XXIII z XV wieku. Poszukiwacze dokonują w programie ważnych odkryć. Zdarza się jednak także, że na oczach widzów muszą się pogodzić z niepowodzeniami. Zawsze jednak historia Polski pozostaje ich wielką pasją.

Tym razem Prospektor, Killer i Mario zjawiają się w Czyżowie Szlacheckim. Znajduje się tam późnobarokowy pałac, który według podań stoi na ruinach średniowiecznego zamku. Badacze mają zamiar przyjrzeć się tej sprawie. Niestety, budowla poważnie ucierpiała podczas drugiej wojny światowej, kiedy to została zbombardowana. Mimo to poszukiwacze skarbów natrafiają na dwa tropy - odnajdują wejście pod górą pałacową od strony północnej oraz schowek nad kaplicą, wskazany przez świadka - ostatniego spadkobiercę pałacu. Po uzyskaniu pozwoleń Dawid, Kiler i Mario przez kilka dni sprawdzają te miejsca, a także badają teren dookoła budowli i pobliski staw. Ściągają także specjalistę, który przeprowadza badania georadarowe oraz elektrooporowe. Dzięki temu badacze natrafiają na nieznane pomieszczenie w piwnicach, ukrytą studnię i kilka artefaktów pochodzących ze średniowiecza i XVII wieku.

Zobacz także