Misja skarb: Pancerny ślad II wojny światowej (8)

Misja skarb: Pancerny ślad II wojny światowej (8)

magazyn popularnonaukowy Polska 2017   od 12 lat
W skrócie:Kiler, Mario i Prospektor odwiedzają Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Pracownicy placówki otrzymali od rolnika mieszkającego w okolicy zdjęcie fragmentu gąsienicy pojazdu opancerzonego.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 21 października
za 4 dni
5:00 Fokus TV

Opis

Bohaterami programu są Kiler (Michał), Prospektor (Dawid) i Mario (Mariusz), którzy należą do Stowarzyszenia Eksploracyjnego na Rzecz Ratowania Zabytków SAKWA i od lat zajmują się odkrywaniem znalezisk historycznych na terenie Polski. Mężczyźni pracują w rożnych rejonach kraju. Docierają także do tych miejsc, w których prowadzono już bezskuteczne poszukiwania pamiątek historii. Mają na koncie wiele cennych odkryć, m.in. odnalezienie masowych grobów żołnierzy Armii Krajowej w Puszczy Kampinoskiej, odszukanie wraku radzieckiego samolotu z 1945 roku w rzece pod Wyszogrodem, odkrycie tuneli templariuszy w miejscowości Ptkanów czy fragmentu ołowianej bulli antypapieża Jana XXIII z XV wieku. Poszukiwacze dokonują w programie ważnych odkryć. Zdarza się jednak także, że na oczach widzów muszą się pogodzić z niepowodzeniami. Zawsze jednak historia Polski pozostaje ich wielką pasją.

Kiler, Mario i Prospektor odwiedzają Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Pracownicy placówki otrzymali bowiem od rolnika mieszkającego w okolicznej wsi zdjęcie fragmentu gąsienicy pojazdu opancerzonego, wykopanego na polu. Wydaje się, iż jest to pozostałość po samochodzie pancernym typu RSO lub SDKFz. Po otrzymaniu zgody na rozpoczęcie poszukiwań Mario i jego koledzy udają się na wskazane pole. Tam, po pokonaniu wielu trudności, wyciągają z ziemi koło, które prawdopodobnie pochodzi z innego jeszcze pojazdu - amerykańskiego half trucka. Ostatecznie ciężki sprzęt wykopuje liczne fragmenty podwozia i nadwozia.

Zobacz także