Miasto z morza (1/4)

Miasto z morza

odc. 1/4

serial historyczny Polska 2009   od 12 lat
Występują:Jakub Strzelecki, Julia Pietrucha, Paweł Domagała, Małgorzata Foremniak
Reżyseria:Andrzej Kotkowski
W skrócie:Gdynia, lata 20.. Do rozwijającej się Gdyni przyjeżdża Krzysztof Grabień w poszukiwaniu pracy. W punkcie werbującym robotników poznaje Wołodię, który proponuje mu mniej legalną pracę.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 1 czerwca
za 7 dni
19:00 TVP Historia
wtorek, 2 czerwca
za 8 dni
7:15 TVP Historia

Opis

Ekranizacja powieści Stanisławy Fleszarowej-Muskat "Tak trzymać" opowiada o rozwoju nadmorskiej miejscowości Gdynia i wydarzeniach, które doprowadziły do otrzymania przez nią w 1926 roku praw miejskich. Głównymi bohaterami serialu są Polacy, którzy byli świadkami powstawania tamtejszego portu i brali udział w tworzeniu tej historycznej konstrukcji. Krzysztof Grabień (Jakub Strzelecki) przyjeżdża nad morze, aby odnaleźć tam lepszą przyszłość. W znalezieniu pracy pomaga mu przedsiębiorczy i inteligentny Wołodia Jazowiecki (Paweł Domagała). Młody przybysz z głębi kraju szybko poznaje też Kaszubkę Łuckę Konkę (Julia Pietrucha), w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia.

W tym odcinku

Gdynia, czasy dwudziestolecia międzywojennego. Do rozwijającej się nadmorskiej miejscowości przyjeżdża Krzysztof Grabień, który liczy, że uda mu się tam odnaleźć lepszą przyszłość. Początki w nowym miejscu nie są łatwe dla przybysza z głębi kraju, który szybko pada ofiarą złodziei. Pozbawiony pieniędzy mężczyzna zostaje zmuszony do przenocowania na plaży, pod gołym niebem. Następnego dnia, jak wielu innych, ustawia się w kolejce do punktu werbującego robotników. Tam poznaje Wołodię, który proponuje mu nieco mniej legalną pracę. Razem trafiają do garkuchni, gdzie pracuje Kaszubka Łucka. Krzysztof i nieznajoma szybko się zaprzyjaźniają. Wkrótce dzięki sprytowi Jazowieckiego obaj mężczyźni dostają pracę w biurze naczelnika budowy i projektanta portu morskiego, inżyniera Wendy.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także