Marzyciele: Korfanty w Krakowie

Marzyciele: Korfanty w Krakowie

program publicystyczny Polska 2018-2019   od 12 lat
W skrócie:Wojciech Korfanty należał do Ligi Narodów i współpracował z Romanem Dmowskim. W 1902 roku został zamknięty w pruskim więzieniu za publikację artykułów 'Do Niemców' i 'Do moich braci Górnoślązaków'.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Cykl prezentujący sylwetki Polaków, którzy podjęli walkę o niepodległość Ojczyzny oraz byli związani z Krakowem. W czasie rozbiorów i utraty polskiej państwowości dawna stolica Polski stała się centrum myśli niepodległościowej. Miasto było miejscem licznych powstań, spisków, konspiracji oraz batalii. Dążenia niepodległościowe trwały do momentu całkowitego odzyskania suwerenności.

5 października 1903 roku zgromadzony na placu przed kościołem św. Krzyża wielki tłum, świętował ślub Wojciecha Korfantego i Elżbiety Sprott. Uroczystość polskiego działacza narodowego z Górnego Śląska musiała odbyć się w Krakowie, czyli na terenie wówczas innego państwa, ponieważ niemieckie władze Śląska odmówiły mu do tego prawa. Korfanty w owym czasie należał do Ligi Narodów, w ramach której współpracował z Romanem Dmowskim. W 1902 roku został zamknięty w pruskim więzieniu za publikację artykułów "Do Niemców" i "Do moich braci Górnoślązaków". Był posłem do parlamentu niemieckiego, który domagał się przyłączenia do Polski wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. Korfanty brał także udział w powstaniu wielkopolskim i w powstaniu śląski, dwoma zakończonymi sukcesem zrywami patriotycznymi.

Zobacz także