Marszałek Piłsudski (8)

Marszałek Piłsudski

odc. 8

7.3/10
serial obyczajowy Polska 2001   od 12 lat
Występują:Zbigniew Zapasiewicz, Marek Kondrat
Reżyseria:Andrzej Trzos-Rastawiecki
W skrócie:Mimo sukcesu w wyborach prezydenckich Piłsudski nie przyjmuje tej funkcji. Narasta walka polityczna, kraj pogrąża się w chaosie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Znany dziennikarz (Marek Kondrat) przeprowadza wywiad z Józefem Piłsudskim (Zbigniew Zapasiewicz). Marszałek cofa się pamięcią do dawnych lat. Wspomina swoje życie i początki działalności politycznej.

W tym odcinku

Mimo sukcesu w wyborach prezydenckich, Piłsudski nie przyjmuje tej funkcji. Tymczasem narasta walka polityczna, która pogrąża kraj w chaosie. Marszałek z uwagą śledzi wszystkie wydarzenia i jest przekonany, że działania polityków przyczyniają się do znacznego osłabienia państwa. Równocześnie obawia się rosnących wpływów totalitarnych potęg - Niemiec i ZSRR. Widząc słabość polskiej demokracji, podejmuje decyzję o rozwiązaniu Sejmu, a następnie doprowadza do aresztowania byłych posłów lewicy. Obserwując poczynania Hitlera w Niemczech, marszałek usiłuje doprowadzić do wojny prewencyjnej, ale zachodni partnerzy nie chcą brać pod uwagę takiego rozwiązania. W styczniu 1935 roku stan zdrowia Piłsudskiego pogarsza się.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)