Mała Moskwa

7.1/10 6.7/10
MELODRAMAT Polska 2008   od 12 lat
Występują:Lesław Żurek, Dimitrij Uljanov, Swietłana Chodczenkowa, Elena Leszczyńska
Reżyseria:Waldemar Krzystek
W skrócie:Legnica, 1967 rok. Wiera, żona radzieckiego pilota, nawiązuje romans z porucznikiem WP. Gdy rodzi nieślubne dziecko, postanawia odejść od męża.
Wysnuta z legnickiej legendy opowieść o związku polskiego oficera z żoną radzieckiego pilota, uwypuklająca specyfikę miasta, przez lata będącego główną bazą wojsk radzieckich w Polsce. Swietlana Chodczenkowa (oklaski i nagroda w Gdyni) i Lesław Żurek.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
środa, 11 marca
za 13 dni
22:35 TVP Historia

Opis

1967 r. Pilot wojskowy, Rosjanin Jura (Dmitrij Uljanov), zostaje przeniesiony służbowo do Legnicy. Ten największy garnizon wojsk radzieckich w Europie Wschodniej nazywany jest "małą Moskwą". Mężczyźnie towarzyszy jego żona. Wiera (Swietłana Chodczenkowa) nie ukrywa swojej fascynacji polską kulturą. Tymczasem w mieście odbywają się obchody 50. rocznicy zwycięstwa Wielkiej Rewolucji Październikowej. Żona Jury wygrywa konkurs "Melodie przyjaźni", po brawurowym wykonaniu utworu Ewy Demarczyk "Grande valse brillante". Nagrodę wręcza jej porucznik Wojska Polskiego Michał Janicki (Lesław Żurek). Młody oficer zakochuje się w laureatce od pierwszego wejrzenia. Wiera początkowo broni się przed uczuciem, ale to okazuje się silniejsze. Romans pary rozwija się. Rok później przychodzi na świat ich córka. Wiera postanawia odejść od Jury, by poślubić ukochanego i oficjalnie wystąpić o polskie obywatelstwo. Reakcja władz jest natychmiastowa - kobieta otrzymuje rozkaz powrotu do ZSRR. Rosjanka decyduje się uciec z dzieckiem z garnizonu. W 2008 roku film zdobył Złote Lwy na FPFF w Gdyni oraz pięć Orłów (m.in. za scenariusz, scenografię i kostiumy).

Nagrody

Orły, Złote Lwy - Gdynia

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)